Το ξερετε οτι

Μας πήραν… 49 χρόνια πίσω!

Ο τραγικός απολογισμός των 10 βαθμών σε 9 αγώνες, παίρνει θέση στην ιστορία ως η χειρότερη επίδοσή της Ομάδας μας εδώ και σχεδόν μισό αιώνα! Με το σύστημα βαθμολόγησης 3-1-0, δεν έτυχε ούτε μία αγωνιστική περίοδο να έχουμε λιγότερους από 10 βαθμούς.

Χειρότερη επίδοση μόνο το 1971 – 72

Με το σύστημα βαθμολόγησης του πρωταθλήματος 2-1-0, χειρότερη επίδοση είχαμε την σεζόν 1971-72. Με τη συμπλήρωση 9 αναμετρήσεων μετρούσαμε 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες.

Κάνοντας την αναλογία για στατιστικούς σκοπούς με το τωρινό σύστημα βαθμολόγησης, το άθροισμα είναι 8 κάτι που δείχνει πως το φετινό ξεκίνημα μας είναι το χειρότερο μετά από 49 ολόκληρα χρόνια.

Για την ιστορία αξίζει να σημειωθεί πως κατά τη σεζόν 1971-72 η Ομάδα μας είχε πετύχει εκ νέου 6 τέρματα, πλην όμως είχε μαζέψει 12 φορές την μπάλα από το πλεκτό του. Τρεις φορές, δηλαδή, περισσότερες σε σχέση με την τρέχουσα περίοδο.

Από την περίοδο 1982 – 83

Μιας και ο λόγος για την επίτευξη τερμάτων στην τρέχουσα σεζόν, σημειώνουμε πως η αμέσως προηγούμενη φορά που η Ομάδα μας είχε σημειώσει μόλις 6 γκολ ήταν την περίοδο 1982-83.

Εν ολίγοις, σπανίζει για τον Θρύλο να παρουσιάζει τόσο φτωχή επίτευξη τερμάτων στα πρώτα 9 ματς του μαραθωνίου.

Πέντε σερί αγώνες χωρίς νίκη

Μετά την πρόσφατη ισοπαλία με τον Εθνικό στο Δασάκι, συμπληρώσαμε πέντε συναπτούς αγώνες χωρίς νίκη. Η τελευταία φορά που εντοπίζεται ανάλογο αρνητικό σερί ήταν πριν από έξι χρόνια.

Την αγωνιστική περίοδο 2014-15, και δη από τις 15 Δεκεμβρίου έως τις 17 Ιανουαρίου, είχαμε ηττηθεί από τον Ερμή (1-2) και την ΑΕΛ (1-2) ενώ ενδιάμεσα εξήλθαμε ισόπαλοι με την ΑΕΚ (4-4), την Αγία Νάπα (1-1) και τον Οθέλλο (1-1).

Ανάλογη επίδοση είχαμε καταγράψει και τις σεζόν 2007-08 (ΑΕΛ 1-1, Δόξα 2-2, Ανόρθωση 0-1, ΑΠΟΠ Κινύρας 1-1, Παραλίμνι 0-1), 2000-01 (Διγενής Μόρφου 0-0, Εθνικός 1-1, Ανόρθωση 0-3, Απόλλων 0-2, Άρης 2-2).