ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠετοσφαιραΣωματειο

Μαχητικός ΑΠΟΕΛ, νικήτρια η Ανόρθωση (photos)

Η πετοσφαιρική μας ομάδα αν και πάλεψε με νύχια και με δόντια απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο τελικά ηττήθηκε χθες με 0-3 σετ από την Ανόρθωση εντός έδρας, με το σκορ όμως να μην αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα. Το Σωματείο ενημερώνει με ανακοίνωση για το χθεσινό παιχνίδι.

Η ανακοίνωση:

“Πραγματικό ντέρμπι, με το τελικό 0-3 να μην αντικατοπτρίζει την αληθινή εικόνα του αγώνα, ήταν η αναμέτρηση της πετοσφαιρικής μας ομάδας απέναντι στην Ανόρθωση, το βράδυ της Παρασκευής στο Λευκόθεο.

Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε και στα τρία σετ, ωστόσο, από την μια τα λάθη στα οποία υπέπεσε σε καθοριστικά σημεία και από την άλλη η εμφανής μεγαλύτερη εμπειρία της αντιπάλου, δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Συναρπαστικό ήταν το πρώτο σετ, με την ομάδα μας να προηγείται μέχρι και 15-14, αλλά την Ανόρθωση να παίρνει στη συνέχεια το προβάδισμα και να το κατακτά τελικά με 23-25.

Παρόμοια εξέλιξη είχε και το δεύτερο σετ, το οποίο οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν με 21-25.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση πήρε και διατήρησε από την αρχή ελαφρύ προβάδισμα, για να το κερδίσει σχετικά πιο εύκολα συγκριτικά με τα δύο πρώτα. 16-25 και τον αγώνα με 0-3.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 16-25

ΑΠΟΕΛ (Χρ. Χαραλάμπους): Γιάνσονς, Στρουγκάρεβιτς, Σάαρ, Χαριδήμου, Κυπριανού, Κανάρης, Παντελή (λ) (Χριστοφορίδης, Παναγίδης, Αβερκίου, Σκορδής, Σοφοκλέους)”