Κοπιάστε στο καμίνι της Λευκωσίας!

Παίζοντας αρκετά καλά στο Β’ημίχρονο (μετά το 60′) και χάλια στο Α’ μέρος, η Ομάδα μας ηττήθηκε με 2-1 από την Ρόζεμποργκ στον πρώτο αγώνα για τον Γ’ γύρο του Champions League. Το γκολ της Ομάδας μας πέτυχε στο 67′ ο Εφραίμ ο οποίος είχε μπει στο παιχνίδι λίγο νωρίτερα. Στο 90’χάσαμε την ευκαιρία του αγώνα. Ο Ντε Καμάρκο δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ήταν πολύ κακή η Ομάδα μας στο Α’ ημίχρονο και δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου την εστία του Kβαράσι. Από την άλλη, η Ρόζενμποργκ μπορεί να μην κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι όμως πέτυχε καίρια χτυπήματα σε πολύ καθοριστικά χρονικά σημεία.

Το πρώτο δεκάλεπτο του ημιχρόνου ήταν αναγνωριστικό με την μπάλα να παίζεται κυρίως στον χώρο του κέντρου. Η Ρόζενμποργκ κατάφερε να μας κοιμίσει και να ανοίξει το σκορ σε μια φάση που παρατηρήθηκε «ολιγωρία» στην άμυνα μας.

Στο 22’ ο Σκιέλβικ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Γκιτκγιάερ νίκησε τον Βάτερμαν με κοντινό πλασέ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2-0 όμως ο Βάτερμαν απόκρουσε σε κόρνερ το πλασέ το Χέλαντ.

Η αντίδραση μας μετά το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Αντίθετα, οι Νορβηγοί δημιουργούσαν όλο και πιο συχνά ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Στο 29’ οι γηπεδούχοι έχασαν μια τεράστια τριπλή ευκαιρία όμως οι Βάτερμαν και Καρλάο αποσόβησαν το μοιραίο.

Η Ρόζενμποργκ πέτυχε και 2ο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ένα δυνατό σουτ του Σκίελβικ μέσα από την περιοχή.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης είδαμε το ίδιο σκηνικό. Η Ρόζενμποργκ είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και έδειχνε πιο επικίνδυνη. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 53’ με ένα σουτ του Χέλαντ το οποίο απόκρουσε ο Βάτερμαν. Στο 58’ ο Κόνρατσεν έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε μετά το 60ο λεπτό. Οι πάικτες μας ανέβασαν την απόδοση τους στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα. Ο Τόμας Κρίστιανσεν έκανε κάποιες κινήσεις από τον πάγκο που έφεραν σχεδόν άμεσο αποτέλεσμα.

Στο 67’ μειώσαμε με τον Γιώργο Εφραίμ και ξαναμπήκαμε δυναμικά στο παιχνίδι. Ο Γιαννιώτας έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Εφραίμ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ένα μονοκόμματο αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή.

Την πιο ,μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι χάσαμε στο 90ο λεπτό με τον Ντε Καμάργκο ο οποίος δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να την στείλει στην ανυπεράσπιστη εστία. Το 2-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ρόζενμποργκ(Ίνγκεμπρίτσεν): Kβαράσει, Σβένσον, Ρεγκινίουνσεν, Είγιολφσον, Γιένσεν, Κόνρατσεν. Γκιτκγιάερ, Ντε Λάνλει (75’ Ντε Λάνλει), Σκίελβικ, Μίτσγιο, Χέλλαντ.

ΑΠΟΕΛ (Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Καρλάο, Αστίθ, Αλεξάνδρου, Μιλάνοφ, Μοράις, Βινίσιους, Αρτυματάς (60’ Ορλάντι), Βάντερ (65’ Εφραίμ), Γιαννιώτας, Σωτηρίου (77’ Ντε Καμάργκο).

Κίτρινες κάρτες: Σβένσον – Αστίθ, Καρλάο

Εισιτήρια: 13.282