Καθαρίσαμε τη Μπότεφ, πάμε δυνατά για τους επόμενους

Η Ομάδα μας έκανε το καθήκον της στο «καμίνι» (11,913 εισιτήρια), του ΓΣΠ, επικρατώντας με 2-0 της Μπότεφ και σε συνδυασμό με το 0-0 της Βουλγαρίας πήρε την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό του Κόνφερενς.

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουμε την Κίζιλζαρ (Καζακστάν) η οποία κέρδισε με 2-0 μέσα στην Κροατία κάνοντας τη μεγάλη έκπληξη.

O πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί την Πέμπτη 4 Αυγούστου στο ΓΣΠ (19:00) και ο επαναληπτικός μια εβδομάδα αργότερΚαθαρισαμεα στην Αστάνα του Καζακστάν.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσεπάκ σε μια από τις συχνές επελάσεις του να δημιουργεί συνθήκες απειλής από μόνος του, σούταρε με το αριστερό πόδι και η μπάλα αφού κόντραρε στο σώμα του Πούντσετς άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Ήταν το πρώτο γκολ του Τσεπάκ με τη φανέλα της Ομάδας μας και πρώτο μετά τον Φεβρουάριο του 2020. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιώργος Εφραίμ στο 90+3’ με εκτέλεση φάουλ που κέρδισε ο ίδιος δευτερόλεπτα ενωρίτερα.

Πρώτη νίκη στη σεζόν για την Ομάδα μας που ήταν πολύ πιο δημιουργική και σε καλύτερο βαθμό ετοιμότητας σε σχέση με τον αγώνα στη Βουλγαρία. Στα θετικά το γεγονός πως διατήρησε το μηδέν παθητικό για δεύτερο σερί ματς, ενώ καταγράφεται το ντεμπούτο του Φεράρι με τα γαλαζοκίτρινα.

Καθολική υπεροχή

Επιθετικός μονόλογος μας ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες μας να καταγράφουν δέκα τελικές προσπάθειες, έναντι μίας της Μπότεφ.

Με «όπλο» τους ακραίους αμυντικούς Τσεπάκ και Φεράρι, οι οποίοι ήταν μονίμως στην επίθεση και τροφοδοτούσαν τον ορεξάτο Μάριο Ηλία η Ομάδα μας απείλησε ουκ ολίγες φορές την εστία των Βούλγαρων.

Ο Κύπριος επιθετικός είχε καλές τοποθετήσεις στην αντίπαλη περιοχή, είχε τελικές προσπάθειες όμως δεν βρήκε στόχο. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Τσεπάκ στο 45+1’ κι έτσι πήραμε σκορ πρόκρισης σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Το «κλείδωσε» ο Εφραίμ

Με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να ανησυχεί μόνο στο σουτ του Σέκουλιτς στο 78’ κύλησε το δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με γκολ του Εφραίμ στο 90+3’ με εκτέλεση φάουλ, αν και είχαμε τις ευκαιρίες ενωρίτερα να «καθαρίσουν» το ματς.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι (84′ Γουίλερ), Εντονγκαλά (77′ Σατσιάς), Νταουσβίλι, Σαρφό, Θεοδώρου (84′ Εφραίμ), Ντάλσιο, Ηλία (63′ Μάγκλιτσα).

Μπότεφ (Αζρουντίν Βάλεντιτς): Χάνκιτς, Μίνκοφ, Πούντσετς, Σουπραγιέν, Γκένεφ, Κονατέ (69′ Σέκουλιτς), Νάντι (46′ Μέρτενς), Ραμπέι, Ετό, Τοκού, Μπραχίμι.

Σκόρερ: Τσεπάκ 45+1′, Εφραίμ 90+3′ / –

Κίτρινες: Νταουσβίλι, Θεοδώρου / Νάντι, Μπραχίμι.