Εξαιρετική εμφάνιση αλλά και νέες διαιτητικές προκλήσεις

Η Ομάδα μας επέστρεψε στις νίκες πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο Α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο κατέγραψε τις 9 από τις δώδεκα τελικές του προσπάθειες. Είχε πλήρη υπεροχή στο Α’ μέρος με 64% κατοχή της μπάλας. Κέρδισε 4 κόρνερ έναντι κανενός των τυπικά γηπεδούχων.

Ο Θρύλος μας άνοιξε το σκορ στο 10’, μετά από ωραία ενέργεια του Μορέιρα, που μπήκε στην περιοχή και γύρισε, στέλνοντας την μπάλα στον Σατσιά που σούταρε στην κίνηση και νίκησε τον Μολ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Στο 28ο λεπτό ο Κοσταντίνοφ διπλασίασε με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες, τα τέρματα μας. Ήταν το πρώτο γκολ για τον 32χρονο ποδοσφαιριστή μετά τον Οκτώβρη του 2019, όταν σκόραρε στο ισόπαλο 2-2 της Άρσεναλ Τούλα με την Ουράλ.

Στην επανάληψη και ιδιαίτερα μετά την άδικη αποβολή του Γουίλερ (51’) οι παίκτες μας έκαναν διαχείριση του υπέρ τους σκορ. Οπισθοχώρησαν, έδωσαν χώρο στους μαυροπράσινους, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Μπέλετς, χωρίς να απειληθούν πέραν ελάχιστων περιπτώσεων.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μολ, Κυριάκου (46′ Ιωάννου), Έσελινγκ, Καρτάσιαν, Μπάρντι (70′ Χατζημιτσής), Γκεριέ, Νάνι, Ψύχας, Σάλι (60′ Πεχλιβάνης), Ευτυχίδης (60′ Χέντρικς), Ντεσιρέ (70′ Χριστοδούλου).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (55′ Φεράρι), Μαρκίνιος (78′ Δώνης), Μορέιρα (46′ Θεοδώρου), Βιγιαφάνιες (70′ Νταουσβίλι), Κβιλιτάια (70′ Μπλουμ).

Σκόρερ: – / 10′ Σατσιάς, 28′ Κοσταντίνοφ

Κίτρινες: Γκεριέ, Μπάρντι, Ψύχας / –

Αποβολές: – / Γουίλερ (51′).

Κρέσπο: «Δεν ξέρω τι έχουν δει στο VAR»

Πετεβίνος: «Κούμας και Μάζιτς να δώσουν εξηγήσεις»