ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Δέκατη νίκη με… 100άρα

Τη δέκατη νίκη της πέτυχε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα επικρατώντας στο Λευκόθεο της ΕΘΑ με 107-95, για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος ήταν ο Davor Konjevic με 28 πόντους, 4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Η ΕΘΑ μπήκε στον αγώνα με τρίποντο του Dixon, με το ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια να φτιάχνει σερί δέκα πόντων και στο 3′ με το λέι απ του Konjevic προηγείτο με 10-3, ενώ στο 15′ η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (16-6) μετά από καλάθι του ίδιου καλαθοσφαιριστή. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τρεις βολές του Dixon που μείωσε στους εφτά πόντους (26-19).

Με αυξομειώσεις στην απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αυξάνοντας εν τέλει κατά πέντε πόντους τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (57-45).

H διαφορά των 12 πόντων που υπήρχε στο τέλος του πρώτου ημίχρονου, ήταν η ίδια και στο φινάλε του παιχνιδιού. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν έξι πόντους περισσότερους (25 έναντι 19), ενώ στο τέταρτο τον ίδιο αριθμό πόντων πέτυχε περισσότερους το συγκρότημα της Έγκωμης (31 έναντι 25). Έτσι, η ομάδα της Λευκωσίας πήρε το δέκατο ροζ φύλλο της με σκορ 107-95.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 57-45, 82-64, 107-95