ΠετοσφαιραΣωματειο

Χάθηκε η πρόκριση σε…λεπτές ισορροπίες

Ο πετοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ γνώρισε χθες την ήττα με 3-1 από την Ανόρθωση με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τον θεσμό του κυπέλλου. Το 3-2 του πρώτου αγώνα δεν αποδείχθηκε αρκετό τελικά για να μας δώσει την πρόκριση στου «8».

Η ενημέρωση από το Σωματείο:

“Η νίκη με 3-2 στον πρώτο αγώνα δεν αποδείχθηκε τελικά αρκετή για να δώσει στον ΑΠΟΕΛ την πρόκριση στους οκτώ του κυπέλλου, αφού σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση το βράδυ της Παρασκευής στο «Θεμιστόκλειο», αν και βρέθηκε ένα βήμα από το να οδηγήσει το παιχνίδι στη… ρωσική ρουλέτα, η ομάδα μας ηττήθηκε από την Ανόρθωση με 3-1 και γνώρισε τον αποκλεισμό.

Στο πρώτο σετ ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά, διατηρούσε συνεχώς ένα προβάδισμα 3-4 πόντων και το κατέκτησε με 20-25.

Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ η Ανόρθωση, εμφανώς ανεβασμένη, βρισκόταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, κατακτώντας και τα δύο σετ με 25-13 και 25-17, αντίστοιχα.

Το τέταρτο σετ ήταν πραγματικό θρίλερ, με την ομάδα μας να προηγείται έως και 23-24. Ωστόσο, στους έξτρα πόντους η Ανόρθωση το κατέκτησε με 27-25 και τον αγώνα με 3-1.

Πλέον η ομάδα μας στρέφει εκ νέου την προσοχή της στο πρωτάθλημα και δη στον εξ’ αναβολής εκτός έδρας αγώνα με την ΕΝΠ, που θα διεξαχθεί το βράδυ της ερχόμενης Δευτέρας.

Τα σετ: 20-25, 25-13, 25-17, 27-25

ΑΠΟΕΛ (Χρ. Χαραλάμπους): Γιάνσονς, Χαριδήμου, Σάαρ, Σκορδής, Στρουγκάρεβιτς, Κυπριανού, Παντελή (λ)(Αβερκίου, Χριστοφορίδης, Σοφοκλέους, Κανάρης)”

Χάνει Σαλαμίνα, το παλεύει για το ντέρμπι «αιωνίων»