Numbers

Αξιοζήλευτες επιδόσεις

Η επίθεση κανόνι, η συχνότητα σκοραρίσματος, οι πρωτιές και οι συγκρίσεις από τη μέχρι τώρα εντυπωσιακή πορεία των «γαλαζοκιτρίνων» στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεκαεννιά από τους διαθέσιμους 21 βαθμούς. Είκοσι εννέα γκολ, μόνο πέντε παθητικό. Απόλυτο εντός έδρας. Μία η απώλεια και αυτή μακριά από το ΓΣΠ. Οι αριθμοί του ΑΠΟΕΛ είναι άκρως εντυπωσιακοί μετά από 7 αγωνιστικές. Η επίθεση, η αποτελεσματικότητα είναι αυτά που προκαλούν περισσότερη εντύπωση. Ειδικά αν δούμε πώς ξεκίνησε η χρονιά στην Ευρώπη. Κανένα γκολ με Βάρνταρ, κανένα με τη Μίντιλαντ, ένα μόλις με την Αστάνα στο ΓΣΠ. Δύο στη Δανία και ένα στα Σκόπια. Τρία σε έξι αγώνες.

Η κάθοδος Καβενάγκι και η αλλαγή προπονητή έφεραν δραστική αλλαγή. Φυσικά, άλλο Ευρώπη, άλλο Κύπρος, άλλη η υφή και η διαχείριση ενός ευρωπαϊκού αγώνα και άλλη ενός κυπριακού. Όμως, από όλες τις οπτικές γωνίες, η διαφορά είναι εμφανής. Δεν είναι μόνο η επίθεση. Αυτή είναι η μία παράμετρος της πορείας. Θα δούμε, συνολικά, τον ΑΠΟΕΛ μέσα από τους αριθμούς μετά από 7 αγωνιστικές.

Σε άμυνα, επίθεση, διαθέσιμο υλικό και θα το συγκρίνουμε και με άλλες χρονιές. Είναι πολύ νωρίς στην περίοδο, μένουν άλλες 29 αγωνιστικές. Αλλά, μέχρι στιγμής, το δείγμα γραφής και η βαθμολογία χρίζουν τον ΑΠΟΕΛ ως το πρώτο φαβορί για το πρωτάθλημα. Επιπρόσθετος λόγος, το βάθος και η ποιότητα στο ρόστερ.

Μαθηματικά η καλύτερη

Σε άλλες τρεις περιπτώσεις είχε σε 7 αγωνιστικές 6 νίκες και 1 ισοπαλία, ενώ για 5η φορά δεν έχει δεχθεί ήττα. Αλλά από την ώρα που η αναλογία τερμάτων του αγγίζει «κόκκινο» και είναι με διαφορά καλύτερη από τις περιόδους 06-07 (6-1-0 / +13 γκολ), 12-13 (6-1-0 / +17 γκολ) και 14-15 (6-1-0 / +9 γκολ), η φετινή χρονιά είναι με βραχεία κεφαλή μέχρι τώρα η κορυφαία.

Απίστευτη επίδοση

Τα 29 γκολ στην επίθεση είναι με διαφορά η καλύτερη επίθεση της ομάδας στη δεκαετία. Σε καμία άλλη χρονιά δεν είχε ξεπεράσει τα 20 στις 7 πρώτες αγωνιστικές στην τελευταία δεκαετία. Άγγιξε την 20άδα πριν από τρεις περιόδους (12-13) με 19, ενώ πέτυχε σχεδόν τετραπλάσιο αριθμό (3,5 φορές για την ακρίβεια) από τη χειρότερή του επίδοση (13-14, 8 γκολ). Τα 29 γκολ είναι και επίδοση δεκαετίας στο πρωτάθλημα. Προηγούμενη καλύτερη επίδοση στο πρωτάθλημα μετά από 7 αγωνιστικές ήταν τα 23 γκολ του Απόλλωνα τη περίοδο 05-06.

Τα 29 γκολ σημειώθηκαν με φοβερή ισορροπία. Σχεδόν στο 50% ανά ημίχρονο, 14 στο πρώτο και 15 στο δεύτερο. Παρόμοια η κατάσταση ανά 15λεπτα. Ο ΑΠΟΕΛ είναι αποδοτικός και στα έξι χρονικά σημεία του αγώνα, με μίνιμουμ 4 γκολ. Σκοράρει περισσότερο στο διάστημα 61′-75′ με 6 γκολ. Εννέα παίκτες είδαν δίχτυα, με τον Λεάλ να έχει ήδη αποχωρήσει.

Βελτιώνεται η άμυνα

Τα 5 γκολ παθητικό δεν είναι ούτε η καλύτερη επίδοση του πρωταθλήματος, ούτε φυσικά και η καλύτερη επίδοση δεκαετίας για την ομάδα. Όμως η βελτίωση είναι σημαντική στην πορεία. Έτσι και αλλιώς, μετά τις 3 πρώτες αγωνιστικές, όταν και δέχτηκε πέντε γκολ συνολικά, η ομάδα της Λευκωσίας κρατά το μηδέν σε τέσσερεις αγώνες και συνολικά για 375 λεπτά (δέχτηκε τελευταία φορά γκολ στο 75΄ κόντρα στην ΑΕΚ).

Πήραν χρόνο 22

Δύο ενδεκάδες, ας μας επιτραπεί ο όρος, πήραν χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα και στις 7 αγωνιστικές. Ο Μοράις και ο Βάτερμαν δεν έχασαν λεπτό, με τον Σέρτζιο να ακολουθεί από απόσταση και τους Ντε Βινσέντι, Καρλάο και Αρτυματά να είναι ακόμη μακρύτερα. Ο Πορτογάλος μέσος και ο Ολλανδός τερματοφύλακας είναι οι μόνοι που ξεκίνησαν και στα 7 παιχνίδια. Μόνο ο Αλωνεύτης δεν χρίστηκε (λογικό λόγω τραυματισμού) βασικός. Αν κάποιος δει συνολικά τα λεπτά και τις επιλογές 11άδας, διακρίνει αριθμητικά πολλές αλλαγές και μεγάλη κατανομή του χρόνου.

Αυτό σημαίνει κυρίως δύο πράγματα. Ότι υπάρχουν πολλές επιλογές και ευχέρεια αλλαγών, χωρίς να πέφτει το επίπεδο. Σημαντικό, φυσικά, ρόλο έπαιξαν και οι τραυματισμοί. Πέντε παίκτες δεν αγωνίστηκαν στο πρωτάθλημα. Οι Τσιόκο, Ναφίου, Κίσσας, Κοδίνα και ο Αναστασίου, που είχε συμμετοχή στην Ευρώπη. Στο βάθος υπάρχει και ο Πάρντο που επανέρχεται τον χειμώνα. Οι Κύπριοι που πήραν χρόνο συμμετοχής είναι συνολικά εννέα. Μεγάλος αριθμός για τα δεδομένα της Κύπρου.

ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΗ ΠΕΡΣΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ

Στους βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ έρχεται ισόβαθμος με τον εαυτό του στην περσινή χρονιά. Είχε και πέρσι 6 νίκες και μία ισοπαλία. Στις 7 αγωνιστικές είχε κερδίσει τις ΑΕΚ, Ανόρθωση, Ερμή, Αγία Νάπα, Οθέλλο και Νέα Σαλαμίνα, ενώ είχε τη λευκή ισοπαλία κόντρα στην ΑΕΛ. Είχε καλύτερη άμυνα (2 γκολ), αλλά φέτος η διαφορά στην επίθεση και στη διαφορά τερμάτων είναι τεράστια. Στο +19 (11 με 29) στα τέρματα και +16 στην αναλογία (+9 με +24.