Αποκλεισμός (5-4) στα πέναλτι

Η Ομάδα μας δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου και τ’ όνειρο του τρίτου συνεχόμενου νταμπλ, σταμάτησε απόψε στην Λεμεσό. Το παιχνίδι τέλειωσε (όπως και στο ΓΣΠ), 1-1 και στην ημίωρη παράταση.

Στην διαδικασία των πέναλτι σκόραραν οι Μοράις, Σωτηρίου, Εφραίμ, Γιαννιώτας αλλά ο Αστίθ δεν τα κατάφερε στο πέμπτο και τελευταίο πέναλτι για την Ομάδα μας.

Το Α’ ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και στο 7′ κεφαλιά του Παπουλή πήγε έξω. Η Ομάδα μας ανέβασε σταδιακά απόδοση χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει την πολύ μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Το παιχνίδι στην συνέχεια ήταν πολύ δυνατό με τον Απόλλωνα πιο διεκδικητικό. Πολύ μεγάλη, διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί έχασε η Ομάδα μας στο 34′ όταν ο Βάλε απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Αρτυματά ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ένα πλασέ του Αστίθ από πολύ καλή θέση πήγε έξω.

Στο επόμενο λεπτό (35′) ο Πάρντο απέκρουσε σουτ του Τουράμ και στο 39′ σουτ του Ντα Σίλβα.

Στο 44′ ο Απόλλωνας προηγήθηκε με εξαιρετικό απευθείας χτύπημα φάουλ του Ντα Σίλβα.

Η απάντηση μας ήρθε πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί τους. Στο 45′ ο Εφραίμ με κοντινό πλασέ μετά από μακρινή μπαλιά του Μοράις, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το Β’ ημίχρονο

Παρόμοιο περίπου σκηνικό, όπως και στο ξεκίνημα του Α΄μέρους είχαμε και στα πρώτα λεπτά του Β’ ημιχρόνου.

Χάσαμε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούμε στο 58′ όταν ο Μοράις από εξαιρετική θέση σούταρε έξω.

Στην συνέχεια έπεσε ο ρυθμός και μέχρι το 70′ δεν είχαμε άλλη ευκαιρία.

Στο 74′, ο Πάρντο απέκρουσε το πλασέ του Τουράμ.

Παράταση

Α’ μέρος

Εκεί που φάνηκε ότι θα είχαμε «το πάνω χέρι»στην υπόθεση πρόκριση, οι ισορροπίες ανατράπηκαν αφού ο Βινίσιους αποβλήθηκε στο 95′ με απευθείας κόκκινη, αφού πάτησε τον Σακέτι. Ήταν μια πολύ επιπόλαιη, ανόητη ενέργεια από τον Βραζιλιάνο μέσο μας που θα απουσιάσει σίγουρα από τους δύο επόμενους, κρίσιμους, αγώνες της Ομάδας μας.

Β’ μέρος

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα μας, η Ομάδα μας κράτησε μακρυά τους επιθετικούς του Απόλλωνα και το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.