ΠετοσφαιραΣωματειο

Ανέβηκε στην πρωτιά και… ησύχασε

Κέρδισε, πήρε την πρωτιά του Ομίλου 6-9 και «ησύχασε» από τυχόν περιπέτειες το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, 2ης του Ομίλου 6-9 κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» τη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 0-3 σετ.

Με τη νίκη αυτή το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 1η θέση του Ομίλου και στους 21 βαθμούς. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που «κουβαλούσε» προβλήματα πριν από την έναρξη του αγώνα διεκδίκησε το παιχνίδι, όμως έχασε στις λεπτομέρειες.

Πολύ δυνατά μπήκε το ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι του Ομίλου και έλεγχε συνεχώς το σετ αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά 09-13. Ωστόσο, η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα μείωσε 12-14.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πολύ καλύτερο ναι βρέθηκε στο +4 16-20 και κέρδισαν 22-25 σε 28’ ανοίγοντας το σκορ.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλά στο δεύτερο σετ, ενώ καλό ήταν και το ΑΠΟΕΛ με αποτέλεσμα να μοιράζονται τις εντυπώσεις (08-09 το ΑΠΟΕΛ). Το ΑΠΟΕΛ εξακολουθούσε να είναι καλύτερο και διατηρούσε το προβάδισμα 11-14,αλλά η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα μείωσε στο -2 20-22 διατηρώντας το ενδιαφέρον στο σετ.

Το σετ έφθασε στην «κόψη του ξυραφιού» με το ΑΠΟΕΛ να επικρατεί στους έξτρα πόντους με 25-27 σε 29’ και διαμόρφωσε το 0-2 σετ.

Η ομάδα του Χριστόφορου Χαραλάμπους μπήκε ξανά «φουριόζα» στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-07. Σταδιακά, η ομάδα του Κυριάκου Αδάμου ανέβηκε και προηγήθηκε 08-07. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα φάνηκε να διατηρεί το πάνω χέρι, με το υπέρ της 16-13. Το ΑΠΟΕΛ όμως αντέδρασε, έκανε σερί και προηγήθηκε 17-20.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 20-20, αλλά το ΑΠΟΕΛ άντεξε, πήρε τους κρίσιμους πόντους κερδίζοντας με 23-25 σε 27’ και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 0-3 σετ.