ΣωματειοΧειροσφαίριση

Αναίμακτη ήττα και…τετράδα

Το Σωματείο ενημερώνει για την χθεσινή ήττα του τμήματος χειροσφαίρισης από την Ανόρθωση με 29-15 στον εξ’ αναβολής αγώνα για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ κατηγορίας. Στην ενημέρωση αναφέρεται επίσης ότι παρά την ήττα η Ομάδα μας κλείδωσε θέση στην τετράδα.

Η ενημέρωση:

“Την ήττα από την Ανόρθωση με 29-15(σ.σ. σκορ ημιχρόνου 13-5) γνώρισε το βράδυ της Κυριακής η ομάδα χειροσφαίρισης του ΑΠΟΕΛ, στον εξ’ αναβολής αγώνα για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ κατηγορίας. Τόσο για την ομάδα μας όσο και για την Ανόρθωση ήταν το τελευταίο τους παιχνίδι για την κανονική περίοδο.

Παρά την ήττα, η ομάδα μας έχει κλειδώσει θέση στην τετράδα, καθώς οι αγώνες που εκκρεμούν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου (Προοδευτικός Πάφου-Κ.Ν. Αγ. Τριμιθιάς και Προοδευτικός Πάφου- Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο), δεν επηρεάζουν την τελική κατάταξη.

Ο ΑΠΟΕΛ, έχοντας ουσιαστικά εκπληρώσει τον μεγάλο του στόχο για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, θα βρίσκεται στους τέσσερις μαζί με Sabbianco Ανόρθωση, Παρνασσό και Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, ενώ στα play out θα αγωνιστούν Προοδευτικός Πάφου και Κ.Ν. Αγ. Τριμιθιάς.

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, όπως υποδηλοί και το σκορ, η ομάδα μας δεν κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστική και να διεκδικήσει με αξιώσεις θετικό αποτέλεσμα, με την Ανόρθωση-που ούτως ή άλλως ήταν το μεγάλο φαβορί- να παίρνει μια εύκολη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Κυριάκος Γεωργίου, ο οποίος σημείωσε έξι τέρματα. Τα υπόλοιπα τέρματα για την ομάδα μας πέτυχαν οι: Σωτήρης Προύτνζος(3), Χρίστος Γεωργίου(3), Νικηφόρος Χαραλάμπους(1), Βαρνάβας Βαρνακίδης(1) και Μιχάλης Λύρας(1).”