ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

8η νίκη με MVP το Μπέρι

Την όγδοη της νίκη πέτυχε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα, επικρατώντας στο Λευκόθεο της AEΛ με 86-73, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Με τη νίκη μας αυτή φτάσαμε στους 24 βαθμούς και ισοβαθμούμε στην πέμπτη θέση με την Remedica ΕΝΠ, η οποία έχει αγώνα λιγότερο.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέβιον Μπέρι με 24 πόντους (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Δύο δίποντα από τους Φέργκουσον και Μονιάτη κι ένα τρίποντο από τον Γκάντια-Ρόσα έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην ΑΕΛ (0-7) στο 2′, ενώ στο 5′ η ομάδα της Λεμεσού είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (5-13). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν και ολοκληρώνοντας με δύο τρίποντα (Γκίλμπερτ, Ηλιάδης) και μία βολή του Κούνα μείωσαν σε 22-21.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε μετά από τρίποντο του Ηλιάδη (24-22). Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με την ΑΕΛ να είναι μπροστά με διαφορά ενός πόντου (41-42).

Στο 23′ ο Φέργκουσον με τρίποντο έκανε το 46-45 για την ΑΕΛ, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με τον ίδιο τρόπο με τον Ηλιάδη (48-46) λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ, ανοίγοντας μάλιστα την ψαλίδα του σκορ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ αύξησε την υπέρ του διαφορά κατά τέσσερις πόντους (22 έναντι 18) και πήρε τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 86-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 41-42, 64-55, 86-73