Ζωντανοί για την πρόκριση

Ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση στα νόκ άουτ του Γιουρόπα Λιγκ έμεινε ο Θρύλος μας που έφυγε με έναν βαθμό από το «Τόφικ Μπαχράμοφ» του Μπακού μετά το 2-2 με την Καραμπάχ.

Η Ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ, το γύρισε από το πρώτο ημίχρονο αλλά δεν στην συνέχεια ισοφαρίστηκε.

Μέχρι το 20΄ το ΑΠΟΕΛ δεν κάναμε τίποτα καλό ενώ έγινε και ένα διπλό λάθος από Σάβιτς και Γκέντσογλου με αποτέλεσμα ο Κιντάνα μετά την πάσα του Ζουμπίρ να ανοίξει το σκορ.

Κι’ όμως το γύρισε το παιχνίδι και έφερε τα πράγματα με το μέρος του. Αρχικά ο Νικόλας Ιωάννου με την γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε και ακολούθως ο Χαλένιους μας έδωσε το προβάδισμα.

Πάλι ξεκινήσαμε άσχημα στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους Αζέρους φυσιολογικά να πιέζουν για την ισοφάριση. Το γκολ του Αίλτον ήταν η φυσιολογική εξέλιξη βάσει της εικόνας της αναμέτρησης. Στην συνέχεια ο Θρύλος βελτιώθηκε αλλά το 2-2 έμεινε μέχρι και το φινάλε.

Τα γκολ

13΄ 1-0. Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ αρχικά από τον Σάβιτς και ακολούθως από τον Γκέντσογλου. Οι Αζέροι έκλεψαν, κινήθηκαν γρήγορα, ο Ζουμπίρ βρήκε τον Κιντάνα ο οποίος από κοντά έκανε τις προσποιήσεις και με πολύ όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
29΄ 1-1. Ο Μάτιτς εκτέλεσε το φάουλ σαν κοντινό κόρνερ, ο Νικόλας Ιωάννου πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με γυριστή  κεφαλιά ο Ιωάννου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπέκοβιτς. Το γκολ χρεώθηκε σαν αυτογκολ του Μεντβέντεφ.
45΄ 1-2. Ο Σόουζα έκλεψε την μπάλα μετά από πλάγιο άουτ των Αζέρων, ο Σαντίκοφ δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, ο Χαλένιους βρέθηκε απέναντι στον Μπέκοβιτς και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
58΄ 2-2. Έγινε η μπαλιά από δεξιά από τον Κιντάνα και ο Αίλτον με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Καραμπάχ: Μπέκοβιτς, Καράγεφ, Αίλτον, Μεντβέντεφ, Μίτσελ, Κιντάνα, Σαντίκοφ, Ζουμπίρ, Αλμέιδα, Χουσείνοφ, Γκέγε (46΄ Εμρέλι)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Γκέντσογλου, Σόουζα, Χαλένιους (75΄ Μπέζιακ), Μάτιτς, Πάβλοβιτς (85΄ Άλεφ), Βούρος, Μερκής, Ιωάννου (67΄ Γιάκολις), Σαβιτς, Μιχαίλοβιτς.

Στον πάγκο: Βάτερμαν, Εφραίμ, Ζοαοζίνιο, Αλωνεύτης

Κίτρινες: Σόουζα, Βούρος, Σάβιτς