ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιροΤα ΜΜΕ για 'μας

Ξανά σε υψηλές πτήσεις ο Ζαχίντ

Tην έβδομη διαδοχική νίκη του σε όλες της διοργανώσεις, πέμπτη στο πρωτάθλημα, πέτυχε το Σάββατο (5/1) ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι χωρίς να θέλξουν με την απόδοσή τους πήραν το ζητούμενο απέναντι στη Δόξα, η οποία στον πρώτο γύρο υποχρέωσε τους πρωταθλητές στη μεγαλύτερη φετινή ήττα τους σε έκταση (2-5) και πρώτη στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο παιχνίδι (πρωταθλήματος) χωρίς τον Μούσα Αλ-Τάαμαρι ο ΑΠΟΕΛ «σπατάλησε» ένα ημίχρονο με τα τρεξίματα και τις εμπνεύσεις του Ιορδανού να απουσιάζουν αισθητά από το «οπλοστάσιο» των γαλαζοκίτρινων.

Οι κορυφαίοι ποδοσφαιριστές των εξάκις σερί πρωταθλητών στην αναμέτρηση, Γκάγιας Ζαχίντ και Λέο Νατέλ έκαναν τη… δουλειά σκοράροντας από ένα γκολ με τον Νορβηγό να σπάει μία γκίνια 258 ημερών!

Τελευταία φορά που πέτυχε τέρμα ο 24χρονος μέσος ήταν στις 22 Απριλίου και την εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΚ (1-3 κέρδισε ο ΑΠΟΕΛ) για την 33η αγωνιστική του περσινού πρωταθλήματος. Εκ τότε σε 24 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα έμεινε «άσφαιρος». Ο Ζαχίντ είναι μόλις ο δεύτερος ποδοσφαιριστής, μαζί με τον Μοράις, που έπαιξε και στα 15 παιχνίδια πρωταθλήματος (με τη διαφορά ότι ο Πορτογάλος ήταν βασικός σε όλα, ενώ ο Νορβηγός πήρε φανέλα βασικού σε 14 ματς), ενώ με 1136’- έναντι 1263’ του Μοράις- είναι στη δεύτερη θέση του πίνακα με τους ποδοσφαιριστές που έχουν καταγράψει τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής.

Με έξι ασίστ είναι μακράν (όπως και πέρσι) ο πρώτος στη σχετική κατηγορία από το γαλαζοκίτρινο ρόστερ, όμως σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο υστερεί στον τομέα του σκοραρίσματος, αφού το κοντέρ είχε φτάσει στα δέκα γκολ σε αγώνες πρωταθλήματος. Όπως και οι πλείστοι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ, από τη μέρα που ανέλαβε τα ηνία της ομάδας ο Πάολο Τραμετσάνι ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του και τον τελευταίο μήνα φτάνει σε επίπεδα  παρόμοια με αυτά του εκπληκτικού πρώτο εξαμήνου της περσινής σεζόν.

Άλλωστε, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι με βάση τα αναθεωρημένα ποσά της παγκοσμίου φήμης ιστοσελίδας κοστολόγησης ποδοσφαιριστών και ομάδων, transfermarkt, ο Ζαχίντ με αξία 2.000.000 ευρώ είναι ο πιο ακριβός παίκτης που αγωνίζεται στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Εν τη απουσία του Τάαμαρι, λόγω συμμετοχής στο ασιατικό κύπελλο, ο ΑΠΟΕΛ έχει περισσότερη ανάγκη τις… υψηλές πτήσεις και τα γκολ του Ζαχίντ και ο Νορβηγός δείχνει έτοιμος να ανταποκριθεί.