Βάλαμε γερές βάσεις για τον τελικό

Η Ομάδα μας νίκησε με 2-0 την Δόξα, στο Μακάρειο στάδιο στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλου. Τα δύο τέρματα πέτυχαν οι Μπαράλ και Αστίθ, ενώ ο Βινίσιους έχασε τεράστια ευκαιρία στην εκπνοή για 3ο γκολ.

Το σημαντικό είναι ότι με την καθαρή νίκη μας βάλαμε γερές βάσεις για τον τελικό. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (3/5, 18:00, ΓΣΠ).

Χωρίς καλές ευκαιρίες κύλησε το πρώτο 45λεπτο, με την Ομάδα μας να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίκτυα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μιλάνοφ έκλεψε από τον Φοφανά, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Μπαράλ με τον τελευταίο να κάνει το σουτ ανοίγοντας το σκορ.

Μέτριο ήταν το θέαμα που παρακολουθήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το δεύτερο μας γκολ το πετύχαμε στο 62ο λεπτό όταν ο Αστίθ πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, βάζοντας πολύ γερές βάσεις ενόψει του επαναληπτικού.

Δόξα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Νέγκρι, Παουλίνιο, Λεονάρντο, Σεράν, Ρεδόνδο, Ρούντι (71′ Γκόμες), Ενινφούλ (77′ Γκουλόν), Πουτζιουρής, Κένιντι, Φοφανά, Κάστρο (64′ Κορομίνας).

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Πάρντο (46′ Βάτερμαν), Αλεξάνδρου, Γιαμπερέ, Ιωάννου (30′ Αστίθ), Μιλάνοφ, Εμπεσίλιο (73′ Βινίσιους), Κάνιας, Μοράις, Μπαράλ, Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο.