Το τρένο δεν σταματά!

Ασταμάτητη η ομάδα κατατρόπωσε και την ανόρθωση με το επιβλητικό 4-0, ανόρθωση η οποία εκτός έδρας ήταν αήττητη. Η ομάδα μας μετά και την 8η σερί της νίκη ανέβηκε στους 38 βαθμούς, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα μας δεν μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα η ανόρθωση να έχει την κατοχή υπέρ της 63% έναντι 37%. Ωστόσο, η βολίδα του Νατέλ μετά από εκτέλεση φάουλ, άλλαξε άρδην τη ροή του αγώνα με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ με 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε εκεί που τελείωσε το πρώτο. Δυνατές μονομαχίες, η κατοχή υπέρ της ανόρθωσης, η οποία ωστόσο κατάφερε να χάσει κλασσική ευκαιρία με τη μπάλα να βρίσκει το δοκάρι. Στη συνέχεια, η ομάδα κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της με αποτέλεσμα να κερδίσει πέναλτι με τον Ενσούε στο 66’ και τον αρχηγό να διπλασιάζει τα τέρματα για το ΑΠΟΕΛ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Νικόλας Ιωάννου με δυνατό σουτ κατάφερε να κερδίσει τον Βάργκιτς δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου για τη νίκη της ομάδας μας. Την τελευταία λέξη την είπε ο Λούκας Σόουζα όπου στο 90’ σκόραρε για την ομάδα μας διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 4-0.

Η ομάδα γενικά είχε τις αδυναμίες της η οποίες φάνηκαν ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο παρόλα αυτά η ευχέρεια με την οποία σκοράρει δεν μπορεί παρά να μας αφήνει ικανοποιημένους. Σημαντικές οι δηλώσεις του Πάολο Τραμεζάνι ο οποίος μίλησε για ομαδικότητα η οποία φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε ασταμάτητοι. Με ή χωρίς τον Τάμαρι η ομάδα είναι δυνατή και ενωμένη. Την επόμενη Κυριακή αντιμετωπίζουμε την αελ στο Τσίρειο όπου η ομάδα πρέπει να είναι έτοιμη και δυνατή για να νικήσει την βασική μας αντίπαλο διευρύνοντας έτσι τη βαθμολογική διαφορά.