Το σηκώσαμε και αυτό!

Ο ΑΠΟΕΛ μας δείχνει το μεγαλείο του. Παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών σ’ όλη την σεζόν και τ’ άλλα αγωνιστικά προβλήματα που προέκυψαν, κατάφερε να γράψει μια ξεχωριστή σελίδα στην ένδοξη ιστορία μας.

Νικήσαμε την ΑΕΛ με 4-2 σ’ ένα επεισοδιακό τελικό και κατακτήσαμε δίκαια και πανάξια το 21ο τρόπαιο Κυπέλλου. Είμαστε πλέον μόλις 90 λεπτά από το δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ, επίτευγμα που δεν έχουμε πετύχει ξανά.

Η ομάδα μας ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’. Παρουσιάσαμε αδυναμίες μεσοαμυντικά και αργές επιστροφές στα άκρα. Ευτυχώς είμαστε πολύ αποτελεσματικοί. Ο Ντε Βινσέτι με φάουλ από τα 35 μέτρα ισοφάρισε στο 27’ και στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους ο Εφραίμ με προβολή από κοντά μας έδωσε το προβάδισμα.

Το γκολ αυτό άλλαξε την ψυχολογία των παικτών μας που μπήκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και σαν σε προπόνηση «καθάρισαν» εύκολα. Ο Εφραίμ προ κενής εστίας έκανε το 3-1 στο 53’ και ο Ρίισε με φάουλ σημείωσε το τέταρτο στο 60’.

Κάπου εκεί τελείωσε το αγωνιστικό μέρος, αφού εξαγριωμένοι οπαδοί της ΑΕΛ άρχισαν να πετούν ότι έβρισκαν στο γήπεδο και είδαμε για άλλη μια φορά εικόνες ντροπής.

Εν τέλει ο αγώνας συνεχίστηκε μετά από 40 λεπτά, όμως ήταν φανερό ότι οι δυο ομάδες δεν πίεσαν καθόλου. Η ΑΕΛ μείωσε στις καθυστερήσεις.

Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού ο Γιώργος Εφραίμ για τα δύο τέρματα που πέτυχε. Υπερπολύτιμος και ο Ντε Βινσέτι με πολλές εξαιρετικές ενέργειες.

Τα γκολ της ΟΜάδας πέτυχαν οι Ντε Βινσέτι 27′ Εφραίμ 45′, 53′ Ρίσε 60’.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Καρλάο, Αμορίν, Ρίισε, Σέρτζιο, Μοράις, Λάνιγκ, Εφραίμ (64΄ Χαραλαμπίδης), Αλωνεύτης (69΄ Γκόμες), Ντε Βινσέντι (89’ Aλεξάνδρου), Τζιμπούρ