Το ντέρμπι με αριθμούς

Πολλές φορές, ισχυρίζονται ορισμένοι πως οι αριθμοί δεν λένε την αλήθεια. Ή πάλι πως οι αριθμοί είναι ο εύσχημος τρόπος για να πει κάποιος ψέματα. Στην περίπτωση, ωστόσο, των αναμετρήσεων με την ΑΕΚ, οι αριθμοί λένε και δείχνουν την αλήθεια.

Η ΑΕΚ αρκετές φορές έβαλε δύσκολα στον ΑΠΟΕΛ, τόσο στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος, αλλά και στα πλέι οφ. Γενικά οι αγώνες με την ομάδα της Λάρνακας ήταν πάντα ντέρμπι, με μπόλικο σασπένς και κάποιες φορές με υψηλές εντάσεις και διαμαρτυρίες και με πολύ τρίτο ημίχρονο…

Στους δεκατρείς αγώνες με τους κιτρινοπράσινους, την τελευταία τριετία (2015–2019), συμπεριλαμβανομένου και του φετινού αγώνα στον πρώτο γύρο οι γαλαζοκίτρινοι μετρούν τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Φαίνεται λοιπόν ξεκάθαρα πως τα αποτελέσματα είναι απόλυτα ισοζυγισμένα. Σε ό,τι αφορά την προϊστορία με την ΑΕΚ, πρέπει να σημειωθεί πως την περίοδο 2015–2016, στον δεύτερο αγώνα των πλέι οφ, μέσα στο ΓΣΠ, με τη νίκη του ο ΑΠΟΕΛ (2-0) πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.