Το χέρι που έσβησε το όνειρο

Κρίμα και άδικο… Χάσαμε από μια ομάδα που δεν μας έκανε ευκαιρία για γκολ. Ελέγχαμε το παιχνίδι αλλά η υπεροχή μας ήταν ανούσια. Ατυχία και αστοχία μας στοίχισαν την πρόκριση και τα μεγάλα οικονομικά οφέλη που ήταν απαραίτητα.

Ήμασταν πολύ καλύτεροι από την Σλόβαν αλλά δεν φανήκαμε αποφασιστικοί για να τελειώσουμε μια από τις πολλές επιθετικές μας προσπάθειες. Είναι απίστευτος ο τρόπος που ήρθε ο αποκλεισμός.

Όμως όση πίκρα και απογοήτευση και αν νιώθουμε θα πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να παλέψουμε κάθε παιχνίδι στο Πρωτάθλημα για να κατακτήσουμε τον 8ο σερί τίτλο. Αυτό επιτάσσει η ιστορία μας, αυτό απαιτεί ο κόσμος μας.

Όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε στην ημίωρη παράταση και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζεράλδες έκανε χέρι στην περιοχή, ο Σουηδός ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα και από εκεί ο Μάρα νίκησε τον Σίλβα και με το 1-0 οι Τσέχοι μπήκαν στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Είχαμε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού,  είχαμε τις ευκαιρίες αλλά την πρόκριση την πήρε η ομάδα που δεν έκανε τελική προσπάθεια! Τι να πεις…

Ο αγώνας

Η Ομάδα μας  μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι και είχε έναν ορεξάτο Μούσα Τάμαρι ο οποίος προσπάθησε και δημιούργησε προβλήματα στους Τσέχους απόν την αριστερά πλευρά στην οποία τον χρησιμοποίησε ο Ουζουνίδης. Δεν είχε πολλές φάσεις το α΄ ημίχρονο, με τις καλύτερες  να ανήκαν στους «γαλαζοκίτρινους».

Η πρώτη μάλιστα ήταν διπλή μόλις στο 3΄ αλλά ούτε ο Νούχιου σε πρώτο χρόνο, ούτε ο Ντε Βινσέντι στην εξέλιξη της φάσης δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Η απάντηση ήρθε με την κεφαλιά του Τιτζανί για να ακολουθήσουν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για την ομάδα του Ουζουνίδη. Η κεφαλιά του Νούχιου χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω, ενώ ο Ντογκαλά απέναντι από τον τερματοφύλακα δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ούτε το δεύτερο μέρος διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Ήταν ακόμα πιο λίγες οι ευκαιρίες αλλά και πάλι για τον Θρύλομε αποκορύφωμα την φάση του 52΄ όταν χάθηκε η απίστευτη ευκαιρία με τον Νούχιου από κοντά ο οποίος έστειλε την μπάλα στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Όπως αποδείχθηκε αυτή η φάση στοίχησε καθώς οι Τσέχοι πάγωσαν τον ρυθμό στην πορεία, πήγαν το ματς όπως το ήθελαν, το προσπάθησαν για παράταση αλλά για καλή τους τύχη ο Ζεράλδες έκανε το χέρι στην περιοχή και ο Μάρα το μετέτρεψε σε γκολ. Περιθώρια αντίδρασης δεν είχαμε και το κακό έγινε.

Σλόβαν Λίμπερετς: Ν’Γκουέν, Κοσελνίκ, Κατσαράμπα, Τιτζανί, Μίκουλα, Πέσεκ (79΄ Μάτουσεκ), Μάρα, Χρομάτα, Μπεράν (55΄ Ράμπουσιτς), Χελάλ, Μοσκέρα

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σιέλης, Ζόρζε, Ζεράλδες, Νσούε, Ανουάρ (94′ Μερκής), Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Ντογκαλά (68΄ Ατζίλι), Τάμαρι (82΄ Κλωναρίδης), Νούχιου.

Κίτρινες: Κατσαράμπα, Χρομάτα/ Νούχιου, Ντε Βινσέντι

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)

ΤΟ LIVE TOY AΓΩΝΑ

Διπλή ευκαιρία για την Ομάδα μας. Ο Τάμαρι γύρισε την μπάλα από αριστερά, ο Νούχιου μπήκε στην φάση αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ν’Γκουέν, η μπάλα έφτασε στον Τάμαρι ο οποίος έστρωσε στον Ντε Βινσέντι ο οποίος έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα πάνω απλό τα δοκάρια.

12΄ Απειλεί η Σλόβαν. Ο Τιτζάνι έπιασε την δυνατή κεφαλιά αλλά έδιωξε την μπάλα με τα πόδια ο Νούχιου.

15΄ Κόρνερ του Ζαχίντ από δεξιά, ο Νούχιου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

27΄ Ευκαιρία για τον Θρύλο. Ο Ντογκαλά βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

52΄ Απίστευτη φάση για τον Θρύλο. Κεφαλιά-γύρισμα του Ντε Βινσέντι, ο Νούχιου ήρθε με φόρα και από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Σλόβαν για να χαθεί η τεράστια ευκαιρία.

70΄ Πάσα του Ζαχίντ στον Ατζίλι, πρόλαβε τον Ισραηλινό την τελευταία στιγμή ο Μίκουλα και έδιωξε σε κόρνερ.

90+3΄ Κερδίζει πέναλτι η Σλόβαν σε χέρι του Ζεράλδες.

90+4΄ ΓΚΟΛ. 1-0. Από τα 11 βήματα ο Μάρα νίκησε τον Μιγκέλ Σίλβα και έδωσε την πρόκριση στην Σλόβαν.

Με 4 - 4 - 2 η Σλόβαν

Ουζουνίδης: «Το μεγαλύτερο λάθος ήταν ότι δεν βάλαμε γκολ»