Πετοσφαιρα

Τεράστιο διπλό στην Πάφο!

Η σπουδαία και παθιασμένη εμφάνιση του ΑΠΟΕΛ στην αίθουσα “Αφροδίτη” συνοδεύτηκε με το τεράστιο διπλό σε βάρος του κυπελλούχου Παφιακού με 3-2 σετ. Η ομάδα μας πήγε στην Πάφο με τα προγνωστικά εις βάρος της, αλλά κατέθεσε ψυχή και πάθος στο φίλε και επέστρεψε με τη νίκη και τους δυο βαθμούς. Μεγάλο μερίδιο στην αποψινή επιτυχία είχαν οι πορτοκαλί που στήριξαν ασταμάτητα και συγκλονιστικά την ομάδα μας.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό από κάθε άποψη και καθήλωσε μέχρι το τέλος τους φιλάθλους των δυο ομάδων. Νικητής σε αυτό τον αμφίρροπο αγώνα αναδείχθηκε ο ΑΠΟΕΛ που δεν πτοήθηκε από τις δυο ισοφαρίσεις του αντιπάλου και αντέδρασε αποφασιστικά σε μια δύσκολη έδρα και πήρε τη νίκη.

Μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη στο 1ο σετ, το οποίο κρίθηκε στο τέλος, στις λεπτομέρειες και νικητή τον ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας παρά το γεγονός ότι κυνηγούσε το σκορ (5-2, 8-6, 11-9) μέχρι τα μέσα του σετ, επέστρεψε στη διεκδίκηση του και το μετέτρεψε σε ντέρμπι. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, ωστόσο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 23-21 και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα. Εντούτοις, οι γαλαζοκίτρινοι επέστρεψαν εκ νέου, ακόμα πιο δυναμικά και με τέσσερεις σερί πόντους κατέκτησαν το σετ με 25-23.

Η ομάδα μας στο 2ο σετ επανέλαβε το ίδιο ξεκίνημα, ο Παφιακός πήρε προβάδισμα, ωστόσο αυτή τη φορά δεν κατάφερε να επιστρέψει και να διεκδίκηση με αξιώσεις το 2-0. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με σκορ 25-20.

Εντούτοις, στο 3ο σετ ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αποφασιστικά, επέβαλε το ρυθμό του και κέρδισε εύκολα. Οι γαλαζοκίτρινοι του Γιάννη Μέλκα πήραν νωρίς το προβάδισμα, το οποίο διεύρυναν σταδιακά και στο τέλος κατέκτησαν το σετ με 25-17.

Στο 4ο σετ ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να πάρει την καθαρή νίκη των τριών βαθμών, αλλά στα καίρια σημεία ο αντίπαλος ήταν πιο ψύχραιμος, κατέκτησε το σετ και έφερε τον αγώνα στα ίσα (25-20).

Στο 5ο και τελευταίο σετ ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο ο Παφιακός ισοφάρισε και ακολούθως πέρασε μπροστά στο σκορ. Η ομάδα μας όμως, δεν πτοήθηκε και έδειξε φοβερή αντίδραση στο σημαντικότερο χρονικό σημείο της αναμέτρησης. Κατέθεσε ψυχή στο φίλε και με την εκπληκτική συμπαράσταση του κόσμου της πανηγύρισε το τεράστιο διπλό με 3-2 (15-12).

ΤΑ ΣΕΤ: 23-25, 35-30, 17-25, 25-20, 12-15

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Μέλκας): Βερίσιμο, Χατζηπαύλου, Λούνα, Πούλκο, Χρυσοστόμου Γ., Χαλλουμής (Λίμπερο: Παντελή), (Κυπριανού).