ΚαλαθοσφαιραΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Τεράστια νίκη στην παράταση

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (27/10) στο Λευκόθεο Στάδιο, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει την νίκη επί της Πετρολίνα ΑΕΚ με 88-86, σε αγώνα που οδηγήθηκε στην παράταση. Και οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στο παρκέ, με τις διαφορές στο σκορ να παραμένουν σε πολύ μικρά επίπεδα μέχρι και την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

Στην παράταση ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε και πήρε την πολύ σημαντική νίκη με 88-86. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τόριαν Γκράχαμ (22 πόντοι (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Κίτον Γκράντ (20 πόντοι, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 6-2 στο 3’, με τον Μπιγκς λίγο αργότερα να κάνει το 6-4 για την ΑΕΚ. Έπειτα ακολούθησε ένα σερί οκτώ πόντων για τους γηπεδούχους (τέσσερις ο Γκράχαμ, από δύο οι Ο’Μπράιαν-Γκράντ) φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (14-4) μέχρι το 5:30. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ σημείωσε έξι πόντους με τον Βινάλες και μείωσε σε 14-10, ενώ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε στο 8’ να προηγηθεί με 18-12. Η ΑΕΚ με οκτώ πόντους στο επόμενο λεπτό (πέντε ο Στιούαρντ, τρίποντο ο Μπιγκς) πήρε προβάδισμα με 20-18, για να ισοφαρίσει ο Γιανναράς με δύο ελεύθερες βολές μέχρι το τέλος της περιόδου.

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 11:10 (Ο’Μπράιαν για ΑΠΟΕΛ, Σκίφιτς για ΑΕΚ) με το σκορ να πηγαίνει στο 22-22. Μέχρι το 13’ ο ΑΠΟΕΛ έφερε το σκορ στο 29-22, σημειώνοντας επτά πόντους. Έως το 15:40 η ΑΕΚ μείωσε στους δύο την διαφορά (32-30) ενώ ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος στην συνέχεια και στο 17:30 είχε φέρει το σκορ στο 41-32.Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 46-35.

Με ένα σερί έξι πόντων μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΑΕΚ (τέσσερις ο Ιάκωβος Παντελή, δύο ο Σκίφιτς) μειώνοντας σε 46-41. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με λει απ του Πάπε (48-41) για να ακολουθήσουν οκτώ διαδοχικοί πόντοι για την ΑΕΚ (τέσσερις ο Βερεμένκο, από τρεις Σιζόπουλος-Βινάλες, δύο ο Μπιγκς) παίρνοντας προβάδισμα με 53-48. Μέχρι το 27’ το σκορ ήταν στο 56-53 για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 28:30 η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 59-55. Έπειτα ο Σκίφιτς με τρίποντο και ο Βινάλες με δύο ελεύθερες βολές έφεραν το σκορ στο 64-55, για να απαντήσει ο Λοϊζίδης με τρίποντο και ο Γκράντ με δύο ελεύθερες βολές, μειώνοντας σε 64-60.

Μέχρι το 31’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 68-63, ενώ τρία λεπτά αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ (73-65). Στην συνέχεια ο Ιωάννης Γιανναράς με τρίποντο μείωσε σε 73-68, ενώ στο 37:30 η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους τέσσερις πόντους (75-71). Στην συνέχεια ο Παντελή με δύο ελεύθερες βολές έφερε την διαφορά στους έξι (77-71) για να ακολουθήσουν πέντε πόντοι για τους «γαλαζοκίτρινους» (τέσσερις ο Γκράχαμ, ένα ο Ο’Μπράιαν) μειώνοντας σε 77-76, στο 39’. Λίγο αργότερα ο Μπιγκς με λέι απ έκανε το 79-76, με τον ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει πριν την ολοκλήρωση του αγώνα με τρεις ελεύθερες βολές από τον Γκράντ σε 79-79, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Με μία εύστοχη ελεύθερη βολή του Στιούαρντ μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ (80-79), ενώ στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Γκράχαμ για ΑΠΟΕΛ, Κούνας για ΑΕΚ) με το σκορ να πηγαίνει στο 82-81 υπέρ των φιλοξενουμένων. Μέχρι το 44:30 ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Ο’Μπράιαν-Γκράντ, παίρνοντας προβάδισμα με 85-82.

Ακολούθως ο Βινάλες με δίποντο μείωσε σε 85-84, ενώ ακολούθησαν από δύο ελεύθερες βολές για τις δύο ομάδες με το σκορ να πηγαίνει στο 87-86. Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα ο Ο’Μπράιαν με μία ελεύθερη βολή έκανε το 88-86. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Παντελή επιχείρησε το σουτ για τρίποντο, όμως αστόχησε, με τον ΑΠΟΕΛ να φεύγει με την νίκη με 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 46-35, 60-64, 79-79, 88-86 (παράταση).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Πάπε 2, Ο’Μπράιαν 13, Γκράχαμ 22 (1), Βον 9 (1), Γκράντ 20 (1), Λοϊζίδης 3 (1), Ζντράβιτς, Τζάξον 10, Γιανναράς 9 (2).

ΑΠΟΕΛ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Μπιγκς 16 (2), Σιζόπουλος 6 (2), Παντελή 8, Βινάλες 23 (2), Κούνας 4, Κουμής, Σκίφιτς 12 (2), Στιούαρντ 9 (2), Βερεμένκο 8, Άντερσον.