Ποδηλασια

Νέα διάκριση για Αγρότη

Ο Αλέξανδρος Αγρότης κατέλαβε στην 48η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Εφήβων που διεξήχθη την προηγούμενη Παρασκευή στη Γαλλία. Ο Αλέξανδρος διένυσε τα 123,300 χιλιόμετρα σε 3:04:27 και τερμάτισε 38 δευτερόλεπτα πίσω από την 1η θέση.

Ο πρωταθλητής του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος εκπροσώπησε την Κύπρο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα αντιμετώπισε 160 ποδηλάτες από πάρα πολλές χώρες και κάποιες εξ αυτών παραδοσιακές δυνάμεις στο χώρο της Ποδηλασίας. Από τους 161 ποδηλάτες, τερμάτισαν οι 113 καθώς οι 48 αποχώρησαν πρόωρα λόγω απρόοπτων προβλημάτων κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Αλέξανδρος υλοποίησε και τους δυο βασικούς στόχους που έθεσε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, τον τερματισμό και την αξιοπρεπή παρουσία.

Ο πρωταθλητής του Σωματείου μας, θα επιστρέψει τις επόμενες ημέρες με αρκετές εμπειρίες, οι οποίες αναμένεται να το βοηθήσουν στο μέλλον.