Photo GalleryΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

«Από το κακό στο χειρότερο…» (photos)

Το Α’ ημίχρονο

Η Ομάδα μας έπαιξε συντηρητικά και δεν απείλησε σοβαρά τους γηπεδούχους εκτός από δύο περιπτώσεις. Η Σπάρτα ήταν καλύτερη και εκμεταλλευόμενη τους γρήγορους παίκτες που διαθέτει έφτανε εύκολα κοντά στην εστία του Βάτερμαν. Έκαναν πολλά λάθη οι παίκτες μας κυρίως στον χώρο του κέντρου. Το σχήμα με τρεις αμυντικούς μέσους δεν λειτουργεί σωστά.
Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς να καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήταν στο 12΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρέιτσι, η μπάλα έφτασε στον Φρίντεκ, που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Βάτερμαν να αποκρούει σχετικά εύκολα.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν το παιχνίδι τους αφού οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ, αδυνατούσαν να κρατήσουν μπάλα.
Το γκολ ήρθε στο 24΄ μετά από κάθετη πάσα του Μπράμπετς προς τον Λάφατα, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας μας και γύρισε την μπάλα προς τον Φατάι, που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κρέιτσι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά σωστά δεν μέτρησε το τέρμα, αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ομάδα μας καταγράφηκε στο 32’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ, ο Καρλάο έκανε την κεφαλιά, Λίγο αργότερα, μετά από γύρισμα του Εφραίμ, ο Μακρίδης έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Το Β’ ημίχρονο

Η Ομάδα μας παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου. Έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά η Σπάρτα κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη της με δεύτερο τέρμα. Άνηκε ότι δεν είχαμε τις δυνάμεις να αντιδράσουμε σωστά.

Στο 51’ ο Πιατκόφσκι καθυστέρησε και δεν έδωσε την μπάλα έγκαιρα στους συμπαίκτες του που έφευγαν μόνοι, με αποτέλεσμα όταν επιχείρησε το σουτ να αποκρουστεί εύκολα.

Στο 56’ μετά από σέντρα του Μάρετσεκ, ο Κρέιτσι έκανε την κεφαλιά, με τον Βάτερμαν να αποκρούει.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία μας ήταν στο 59΄. Μαγική κάθετη πάσα του Στίλιτς, προβολή του Εφραίμ, με τον Μπίτσικ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Εκτέλεση κόρνερ του Κρέιτσι με πάσα προς τον Ντότσκαλ και σέντρα του τελευταίου, με τον Μπράμπετς με κεφαλιά να κάνει το 2-0.
Μετά το δεύτερο γκολ, όπως και στο πρώτο, η Σπάρτα κυριάρχησε αφού δεν υπήρχε η σωστή αντίδραση από τον ΑΠΟΕΛ.

Απίστευτη αδράνεια και πάλι στην άμυνα από τους φιλοξενούμενους στο 65΄, που δεν μπορούν να απομακρύνουν την μπάλα, με τον Γίρατσεκ να σημαδεύει αρχικά το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βάτερμαν και τον Ντότσκαλ στη συνέχεια, με νέο σουτ, να στέλνει την μπάλα άουτ.

Νέα ευκαιρία για τη Σπάρτα στο 68΄, με το Βάτερμαν να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Γίρατσεκ.

Στο 76΄ο Βάτερμαν απέκρουσε το σουτ του Ντότσκαλ.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ: Μπίτσικ, Μάρετσεκ, Μπράμπετς, Κόστα, Φρίντεκ, Φατάι (86΄ Κονατέ), Ντότσκαλ, Γίρατσεκ, Ματεγιόφσκι, Κρέιτσι, Λάφατα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Καρλάο, Αναστασίου, Αρτυματάς, Μακρίδης (80΄ Χαραλαμπίδης), Μοράις, Εφραίμ, Βάντερ (53΄ Στίλιτς), Πιατκόφσκι (67΄ Καβενάγκι).

Κίτρινες Κάρτες: Γίρατσεκ – Bάντερ, Αντωνιάδης, Σέρτζιο, Αρτυματάς.