Σκανδιναβοί, ερχόμαστε!

Σημαντικά βελτιωμένη η Ομάδα μας, σε σχέση με τον πρώτο αγώνα κόντρα στην πρωταθλήτρια Ουαλίας, νίκησε με 3-0 την TNS  και προκρίθηκε στον Γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Η ανωτερότητα της Ομάδας μας φάνηκε από το πρώτο λεπτό ωστόσο χρειάστηκαν 54 λεπτά για να μπει η μπάλα στα δίχτυα των τυχερών Ουαλών οι οποίοι αμύνονταν μαζικά  με διπλή αμυντική γραμμή.

Υπήρχε καλός προσπάθεια, ωστόσο χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη βελτίωση κόντρα στους πολύ πιο έτοιμους Σκανδιναβούς.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις ευκαιρίες των Βάντερ στο 36΄ (δοκάρι) και του Σωτηρίου στο 45΄ +1 η κεφαλιά του αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από αντίπαλο αμυντικό).

Ο Θρύλος μας μπήκε δυνατά στο δεύτερο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 54΄ με δυνατό σουτ του Αλεξάνδρου, το οποίο κόντραρε στον Ράουτλετζ. Ακολούθησαν συνεχόμενες ευκαιρίες  με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σωτηρίου στο 61΄. Το δεύτερο γκολ, επιτεύχθηκε με κοντινό πλασέ του Σωτηρίου στο 72΄, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντε Βινσέντι στο 90΄+5 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Πλέον, περιμένουμε να μάθουμε τον επόμενο αντίπαλο, ο οποίος θα προκύψει από τον αυριανό επαναληπτικό της Ρόζενμποργκ με την Νόρκεπινγκ στη Σουηδία. Στο πρώτο παιχνίδι η Ρόζενμποργκ, νίκησε με 3-1.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Σέρτζιο (85΄ Μιλάνοφ), Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις, Ντε Βινσέντι, Βινίσιους (58΄ Μπρεσάν), Εφραίμ (77΄ Ορλάντι), Βάντερ, Σωτηρίου

Στον πάγκο:Πάρντο, Αρτυματάς, Μερκής, Αλωνεύτης

TNS:Χάρισον, Σπέντερ, Μάριοτ, Μπέικερ, Ράουτλετζ, Σέρτζεντ, Μπρόμπελ (90΄ Πάρι), Μάλαν (86΄ Ντρέιπερ), Ρόλινσον, Κίσλεβιτς (80΄ Σόντερς), Κίγκλι

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 10.533