Πετοσφαιρα

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στο φάιναλ φορ

Κοντά στην πρόκριση της στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας βρίσκεται η πετοσφαιρική μας ομάδα.

Η ομάδα μας τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου κέρδισε στον πρώτο προημιτελικό στο Λευκόθεο την Ανόρθωση με 3-0 σετ (25-18, 25-21,25-23) και έγινε φαβορί για την πρόκριση.

Πλέον, την Παρασκευή στο Θεμιστόκλειο οι παίκτες μας που ήταν καλύτεροι, θα ψάξουν δυο σετ.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και κατάφερε να το φέρει στα μέτρα του κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-18. Η Ανόρθωση προσπάθησε, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να προκαλέσει ζημιά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Λούη Λοΐζου πήραν γερό προβάδισμα νίκης αφού στο δεύτερο σετ ήταν καλύτεροι και κέρδισαν 25-21 αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά τους.

Η Ανόρθωση ανέβασε στροφές στο τρίτο σετ και προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα. Ωστόσο, ο ΑΠΟΕΛ παρά την πίεση κράτησε, κέρδισε 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΠΟΕΛ: Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ράμμα, Δημητρίου. Λίμπερο: Παντελή

Ανόρθωση: Κοντός, Παναγιωτίδης, Παγιάν, Ερέρα, Στρουγκάρεβιτς, Καμίλο. Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. Αλλαγές: Σαββίδης, Χριστοφόρου, Σπύρου, Χατζηδημητρίου.