Πως παρουσιάστηκε η Καϊσαρ στο ντέρμπι του περασμένου Σαββάτου

Βλέποντας το παιχνίδι και τα στιγμιότυπα της Καϊσάρ απέναντι στην Καϊρατ το περασμένο Σάββατο, μπορούμε να σχηματίσουμε πάνω κάτω μία εικόνα για το πως θα παρουσιαστεί στο παιχνίδι της Πέμπτης η αντίπαλος μας για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Αντιμέτωποι με μία πιο ποιοτική ομάδα όπως είναι η Καϊρατ,  οι «Λύκοι» (Καϊσάρ) επικεντρώθηκαν στην αμυντική τους λειτουργία και προσπαθούσαν συνεχώς να χτυπήσουν τον αντίπαλο με γρήγορες αντεπιθέσεις κυρίως από τα πλάγια. Έτσι, ήταν και ο τρόπος που κατάφερε να ανοίξει το σκορ η Καϊσάρ στο 44ο λεπτό μετά από κλέψιμο στο κέντρο του γηπέδου όπου ο πολύ γρήγορος Μπιτάνγκ (παίκτης της Καϊσάρ που αγωνίζεται κυρίως στο αριστερό άκρο της επίθεσης και ως «10αρι») κουβάλησε την μπάλα και έδωσε διαγώνια πάσα στον Λομπγκιανίτσε για να γράψει το 0-1. Στη συνέχεια, οι καζάκοι έπαιξαν με διπλή ζώνη άμυνας για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ το οποίο όμως δεν κατάφεραν να πάρουν αφού στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού ο Εσεόλα (παίκτης Καϊρατ) κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς και να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Αυτό που πρέπει να προσέξει η Ομάδα μας είναι αυτές τις «φαρμακερές» αντεπιθέσεις της Καϊσάρ που θα έχουν ως κύριο στόχο να πιάσουν την άμυνα μας ανοργάνωτη και εκτός ισορροπία εκμεταλλευόμενοι τα γρήγορα τους άκρα.

Πέραν τούτου, όπως έχουμε ξαναπεί, ένα σοβαρό ΑΠΟΕΛ δεν έχει κανένα λόγο να φοβάται τέτοιες ομάδες. Πιο κάτω τα στιγμιότυπα του αγώνα της Καϊσάρ στο ντέρμπι του Σαββάτου.