Photo GalleryΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Ποιος Άγιαξ; Ο Θρύλος!!!

Ο ΑΠΟΕΛ μας έκανε ξανά όλη την Ευρώπη να παραμιλά. Κόντρα στον Άγιαξ, η Ομαδάρα μας έκανε εξαιρετική εμφάνιση όμως της έλειψε το γκολ με το τελικό αποτέλεσμα να μας αδικεί. Η αμυντική λειτουργία μας κράτησε τον Άγιαξ μακριά από την εστία του Μπέλετς και έφτιαξε πάρα πολλές προσπάθειες για να πάρει την νίκη. Εντούτοις, η αστοχία των ποδοσφαιριστών μας, ο Ονάνα και το δοκάρι δεν μας επέτρεψαν να πάρεουμε μια σπουδαία νίκη που τόσο μας άξιζε. Αν είχαμε λίγη τύχη…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άγιαξ να έχει την κατοχή και να δημιουργεί κάποιες φάσεις μπροστά από την εστία του Μπέλετς. Στο 8’ ο Τάντιτς με προβολή προσπάθησε, όμως ο Μπέλετς έδιωξε με γροθιές, ενώ ένα λεπτό αργότερα σε μια αντεπίθεση, ο τερματοφύλακας πρόλαβε τον επερχόμενο Ζίγεχ. Στη συνέχεια ο Θρύλος μας  όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά βρήκε και δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Ιωάννου και τον Τάμαρι. Κορυφαία η φάση με τον Ιορδανό που στο 29ο λεπτό δεν κατάφερε να δώσει πορεία στην μπάλα προς τα δίχτυα από πλεονεκτική θέση μετά από ένα-δυο με τον Πάβλοβιτς.

Στο β’ ημίχρονο βρήκε την πρώτη ευκαιρία ο Άγιαξ, όμως τις πιο κλασσικές η δική μας Ομάδα! Απείλησε με τον Φαν Ντε Μπεκ ο Άγιαξ στο 47’ όμως το σουτ του ήταν άστοχο από καλή θέση. Έπειτα οι πάικτες μας πήραν την πρωτοβουλία έβαλαν πίεση στους Ολλανδούς και δημιούργησαν τρεις σπουδαίες φάσεις με Σόουζα και Πάβλοβιτς(58’) και Τάμαρι(60’). Ο Ονάνα αρχικά σε σουτ του Σόουζα έδιωξε, η μπάλα πήρε ύψος και έδιωξαν προ της γραμμής οι φιλοξενούμενοι.

Στη συνέχεια της φάσης η συμβολή των δοκών στέρησε από τον Πάβλοβιτς το γκολ. Στο 60’ ο Τάμαρι δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτική θέση. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σόουζα έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον Ονάνα να διώξει εντυπωσιακά. Στο 80’ οι Ολλανδοί έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαζραουί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Τάμαρι είχε μια καλή στιγμή στο 87′ όμως το σουτ του δεν ήταν καλο. Ένα λεπτό αργότερα, απείλησαν οι Ολλανδοί όμως ο Χούντελαρ δεν κατάφερε να δώσει πορεία στην μπάλα προς τα δίχτυα.

Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε. Ο επαναληπτικός την ερχόμενη Τετάρτη στο Άμστερνταμ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς , Γκέντσογλου, Σόουζα, Τάμαρι, Μάτιτς, Πάβλοβιτς(68′ Χαλένιους), Ζοαοζίνιο(82′ Βιντιγκάλ), Μερκής, Ιωάννου, Μπέζιακ(68′ Γιάκολις), Μιχαΐλοβιτς

Στον πάγκο: Βάτερμαν, Ντε Βινσέντι, Λαφράνς, Αλωνεύτης.

Άγιαξ: Ονάνα, Φέλτμαν, Φαν Ντε Μπέκ, Νέρες(72′ Χούντελαρ), Τάντιτς, Μαζραουί, Μπλιντ, Μαρίν(62′ Ντεστ), Μαρτίνεθ, Ζίγεχ, Ταλιαφίκο

Στον πάγκο: Βαρέλα, Σουρς, Αλβάρεζ, Λανγκ, Ντε Βιτ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκέντσογλου(3η), Μπέζιακ / Μαρίν, Φέλτμαν, Μαρτίνεθ, Ταλιαφίκο, Τάντιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μαζραουί (2η κίτρινη)