Πετοσφαιρα

Πειστική εμφάνιση και νίκη

Την καλύτερη και πειστικότερη του εμφάνιση στη φετινή περίοδο πραγματοποίησε ο ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα πετόσφαιρας. Η ομάδα μας κέρδισε την Ανόρθωση στο Λευκόθεο με 3-0 σετ (25-20, 25-22, 25-20) για την 6η αγωνιστική και πλησίασε την 3η θέση στους δυο βαθμούς. Πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξε η συμπαράσταση των οπαδών μας που δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο για την ομάδα μας, η οποία δεν επέτρεψε σε κανένα σετ να αμφισβητηθεί η ανωτερότητα της. Ακόμα και σε κάποια σημεία που ο αντίπαλος προσπάθησε να αντιδράσει, οι πετοσφαιριστές του Δημήτρη Παμπακά αντιμετώπισαν ψύχραιμα την κατάσταση και αποκατέστησαν την τάξη.

Στο 1ο σετ, ο ΑΠΟΕΛ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και με σταθερότητα στην απόδοση του το κέρδισε εύκολα.

Στο 2ο σετ, η Ανόρθωση άρχισε καλύτερα, αλλά με την πάροδο του χρόνου, η ομάδα μας ανέβαζε ρυθμό και έφτασε πρώτη στους 25 πόντους.

Στο 3ο σετ, οι πετοσφαιριστές του Δημήτρη Παμπακά απέκτησαν σαφές προβάδισμα (6-12), ωστόσο ο εφησυχασμός και τα αβίαστα λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να μας προσπεράσει με δυο πόντους. Το τεχνικό τάιμ άουτ βοήθησε την ομάδα μας να ανασυνταχτεί και να επιστρέψει στο παρκέ πιο αποφασισμένη για την καθαρή νίκη. Ο ΑΠΟΕΛ έπαιρνε τον ένα πόντο μετά τον άλλο και τελικά κέρδισε με 25-20.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-20, 25-22,25-20

ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Παμπακάς):  Κοζλόφσκι, Τζόρτζεβιτς, Ευσταθίου, Γεωργίου, Χόστερ , Πέτρου, Παντελή (Λίμπερο)