Photo GalleryΚαλαθοσφαιραΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Πανηγυρικά στον τελικό

Πανηγυρική πρόκριση στους τελικούς του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας πέτυχε η Ομάδα μας, κερδίζοντας τον Κεραυνό στον τέταρτο αγώνα που έγινε στο Λευκόθεο με 72-60.

Έτσι με 3-1 στις νίκες σφραγίσαμε το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσουμε την ΑΕΚ. Η σειρά των τελικών θα αρχίσει από το Κίτιον.

Το παιχνίδι από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ

Στους τελικούς του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ μετά την νίκη του επί του Κεραυνού με 72-60, στον τέταρτο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση (3-1). Ο Κεραυνός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, όμως ο ΑΠΟΕΛ από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά ανέβασε στροφές και ήταν καλύτερος μέσα στο παρκέ, φεύγοντας στο τέλος με την νίκη. Στους τελικούς οι “γαλαζοκίτρινοι” θα αντιμετωπίσουν την Πετρολίνα ΑΕΚ, με την ομάδα της Λάρνακας να έχει πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα κατακτήσει το πρωτάθλημα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράντον Χιθ που σημείωσε 21 πόντους (4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Χωρίς κάποιο πόντο κύλισαν τα πρώτα δυόμιση λεπτά του αγώνα, με τον Ομπράιεν να ανοίγει στην συνέχεια το σκορ με δίποντο, και τον Σιζόπουλο να απαντάει με τρίποντο.Ο ι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλους τέσσερις πόντους με τον Γουόλκερ, και πήραν προβάδισμα με 7-3, μέχρι το τέταρτο λεπτό του παιχνιδιού. Ενάμιση λεπτό αργότερα ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ, Ανδρέας Σιζόπουλος, σημείωσε ένα ακόμα τρίποντο και μείωσε σε 7-6. Οι “ερυθροκίτρινοι” έφεραν την διαφορά στους πέντε (11-6) στο 6:30 του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν όμως έξι σερί πόντους (τέσσερις ο Χιθ, δύο ο Εζιουκβού) παίρνοντας προβάδισμα με 12-11. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και την λήξη του δεκαλέπτου, που βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 17-16.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα που έκανε ο Κεραυνός στην δεύτερη περίοδο, όπου στο πρώτο τρίλεπτο σημείωσε δέκα πόντους (από δύο οι Μπάρκερ-Ρος και από ένα τρίποντο οι Στυλιανού-Μιχαήλ) φέρνοντας το σκορ στο 25-16. Ο Κεραυνός έφερε την διαφορά στους δέκα στα μισά της δεύτερης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 29-19. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και σημείωσαν δέκα πόντους, ενώ δέχθηκαν ένα, μειώνοντας στο σκορ σε 30-29, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Λευκωσίας εξαργύρωσε την ανωτερότητα της στο δεύτερο μισό της περιόδου, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να πάρει προβάδισμα με 35-32.

Μετά από δυόμιση λεπτά στην τρίτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά στο σκορ στους οκτώ πόντους (44-36) ενώ έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το συγκρότημα του Γιώργου Βόβορα ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (46-37). Ο Κεραυνός προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς επιτυχία, με τον ΑΠΟΕΛ στο επόμενο λεπτό να σημειώνει έξι ακόμα πόντους (52-37). Στην συνέχεια η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ανέβασε στροφές και σημείωσε έξι σερί πόντους, μειώνοντας έτσι σε 52-43. Οι γηπεδούχοι ωστόσο επανέφεραν την διαφορά στους δεκατρείς (57-44) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Πιο καλά μπήκε και στην τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ, καταφέρνοντας μέχρι το 33′ της αναμέτρησης να φέρει την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους (64-47). Η ομάδα της Λευκωσίας διατήρησε με ευκολία το υπέρ της προβάδισμα στην συνέχεια, χωρίς να κινδυνεύσει. Οι “ερυθροκίτρινοι” έκαναν την δική τους προσπάθεια, για να μειώσουν στο σκορ και να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι, χωρίς όμως να το καταφέρουν. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 72-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 35-32, 57-44, 72-60