Ποδοσφαιρο

Οι 3 με το απόλυτο και ο Τάμαρι

Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε το φετινό ευρωπαϊκό του οδοιπορικό από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και έδωσε έξι αγώνες.

Τρεις παίκτες, ο Σλοβένος τερματοφύλακας Βιντ Μπέλετς, ο Νικόλας Ιωάννου και ο Ντράγκαν Μιχαΐλοβιτς, έπαιξαν και στους έξι αγώνες χωρίς να χάσουν ούτε ένα λεπτό (540).

Στους έξι αγώνες έπαιξε και ο Μούσα Αλ Τάμαρι ο οποίος, όμως έγινε αλλαγή στον επαναληπτικό αγώνα της Τετάρτης στο Άμστερνταμ. Ο Ιορδανός έπαιξε σε 522 λεπτά. Ο Ούρος Μάτιτς έχει επίσης καταγράψει συμμετοχές σε όλα τα φετινά παιχνίδια του πρωταθλητή μας.

Ας θυμηθούμε τις συνθέσεις με τις οποίες αγωνίστηκε ο ΑΠΟΕΛ στους έξι αγώνες του στα προκριματικά του Champions League:

Με Σουτιέσκα στο Μαυροβούνιο (0-1): Μπέλετς, Βούρος, Λαφράνς, Ιωάννου, Μιχαϊλοβιτς, Γιάκολις (59′ Σάβιτς), Γκέντσογλου, Σόουζα, Ντε Βινσέντι (93′ Μάτιτς), Τάμαρι, Χαλένιους (60′ Πάβλοβιτς)

Με Σουτιέσκα στο ΓΣΠ (3-0): Μπέλετς, Γκέντσογλου (78′ Άλεφ), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Μάτιτς, Πάβλοβιτς (72′ Μπέζιακ), Βούρος, Ιωάννου, Γιάκολις, Σάβιτς (76′ Μερκής), Μιχαΐλοβιτς

Με Καραμπάχ στο ΓΣΠ (1-2): Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Γιάκολις (63΄ Βιντιγκάλ), Μιχαίλοβιτς, Γκέντσογλου (86΄ Χαλένιους), Μάτιτς (64΄ Άλεφ), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Πάβλοβιτς

Με Καραμπάχ στο Μπακού (0-2): Μπέλετς, Λαφράνς, Μερκής, Μιχαίλοβιτς, Ιωάννου, Μάτιτς, Γκέντσογλου, Ντε Βινσέντι (60΄ Χαλένιους), Μπέζιακ (83΄ Γιάκολις), Τάμαρι, Πάβλοβιτς (73΄ Σόουζα)

Με Άγιαξ στο ΓΣΠ (0-0): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Ζοαοζίνιο (82 Βιντιγκάλ), Μερκής, Ιωάννου, Γκέντσογλου, Σόουζα, Μάτιτς, Τάαμαρι, Μπέζιακ (68′ Γιάκολις), Πάβλοβιτς (68′ Χαλένιους).

Με Άγιαξ στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» (2-0): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Ιωάννου, Μερκής, Ζοαοζίνιο, Γιάκολις (62’ Ντε Βινσέτι), Μάτιτς (78’ Χαλένιους), Σόουζα, Αλ-Τάμαρι (73΄ Βιτιγκάλ), Μπέζιακ, Πάβλοβιτς.