Οχτάρα και τώρα ντέρμπι

Έτσι όμορφα και απλά η ομάδα μας έφθασε σε μια εύκολη νίκη με το ρεκόρ σκοραρίσματος στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Γιώργος Εφραίμ επανήλθε στην ενδεκάδα με χατ τρικ, ενώ ο Νσούε σκόραρε στο ντεμπούτο του. Εξαιρετικός ο Ορ στο σημερινό παιχνίδι, ενώ ο Ζαχίντ για ακόμη μια φορά έκανε ότι ήθελε.

Α’ ημίχρονο

Με το καλημέρα η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Μόλις στο 3’ ο Πουτζιουρής μάρκαρε αντικανονικά τον Ντε Καμάργκο και ο Μασιάς έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μοράις ανέλαβε την εκτέλεση και για ακόμη μια φορά σκόραρε και έγραψε το 1-0 για την ομάδα μας. Στο 11’ ο Σόουζα έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Ζαχίντ να κάνει το πλασέ και τον τερματοφύλακα της Δόξας να λέει όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Σόουζα από εξαιρετική θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία. Στο 15’ όμως ήρθε το 2-0 όταν ο Ζαχίντ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση τους Γκρεμσλ και με πλασέ είδε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ζαχίντ με κεφαλιά έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Όλα έδειχναν πως ο δείκτης του σκορ θα ανέβαινε και άλλο. Έτσι και έγινε ένα λεπτό αργότερα όταν μετά από σέντρα του Λάγο ο Νσούε με κεφαλιά έγραψε το 3-0. Στο 29’ ο Εφραίμ έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 34’ ήταν η σειρά του Εφραίμ να σκοράρει όταν μετά από πάσα του Ντε Καμάργκο έκανε το σουτ έξω απ’ την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι του Γκρεμσλ για το 4-0. Στο 37’ ο Ντε Καμάργκο θα μπορούσε να γράψει το 5-0 όμως μετά από ολιγωρία επέτρεψε στον Γκρεμσλ να του πει όχι.

Β΄ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδας συνέχισε από εκεί που έμεινε. Στο 51’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά έγραψε το 5-0. Έξι λεπτά αργότερα ο Μακρής με την πρώτη του επαφή έγραψε το 6-0, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο σκόρερ έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Εφραίμ που έγραψε εύκολα το 7-0. Μετά από αυτό το τέρμα όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμό έπεσε και οι παίκτες μας ήταν αρκετά πιο χαλαροί, εκτός από τον Πέρεθ που δεν σταμάτησε λεπτό να δίνει οδηγίες στην αμυντική γραμμή. Στο 83’ ο Εφραίμ μετά από φάση διαρκείας βρήκε και 3ο τέρματα σημειώνοντας το 8-0 και συνάμα χατ τρικ.

Οι εντεκάδες:

Δόξα: Γρεμσλ, Σισοκό, Μπα, Κιφουετί, Παπαφώτης, Πίκολι, Κένιντι, Ενγκουενέ, Ιωάννου, Κυριάκου, Πουτζιουρής (46′ Ροντρίγκες)

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Ενσουέ, Βούρος (56′ Μακρής), Πολιακόφ, Λάγο, Σόουζα (46′ Αλωνεύτης), Μοράις, Ζαχίντ, Εφραίμ, Ορ (61′ Μπερτόλιο), Ντε Καμάργκο