ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιροΤα ΜΜΕ για 'μας

Ο υπερπολύτιμος Μάτιτς

Ο άνθρωπος που με μία γκολάρα στο Μπακού, στον εκτός έδρας αγώνα με την Καραμπάχ για τον γ΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, «κλείδωσε» για τον ΑΠΟΕΛ θέση σε ευρωπαϊκό όμιλο ήταν αυτός που τον πήρε από το χεράκι και τον έστειλε στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ούρος Μάτιτς ήταν ο MVP των «γαλαζοκιτρίνων» στην κρίσιμη αναμέτρηση με την Ντουντελάνζ για την 5η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης. Από εκτέλεση κόρνερ δικιά του ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι στο 10’, έπειτα από κεφαλιά του Σόουζα και χέρι αμυντικού. Ο Σέρβος δεν δίστασε. Πήρε την μπάλα που «έκαιγε» παρά τις βροχές στο Λουξεμβούργο και ευστόχησε, δίνοντας προβάδισμα στους «γαλαζοκίτρινους» στο 12’.

Στο 43’ από το «γλυκό» αριστερό του πόδι έφυγε η μπάλα με κατεύθυνση του Γιώργου Μερκή, ο οποίος με κεφαλιά «έγραψε» το 2-0 και συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο με τις επιδόσεις του στο σκοράρισμα φέτος. Ο διεθνής αμυντικός έφτασε τα εφτά γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και σπάει κάθε ρεκόρ καριέρας.

Οι… συστημένες μπαλιές του

Το πλέον αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως κατά τον τελευταίο ένα μήνα, από το γλυκό αριστερό πόδι του σπεσιαλίστα (όπως αποδεικνύεται) Ούρος Μάτιτς έφυγαν εφτά μπαλιές ακριβείας οι οποίες μετατράπηκαν σε γκολ από τους συμπαίκτες του. Η αρχή έγινε με την Καραμπάχ στο Αζερμπαϊτζάν για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ (24/10). Στο 28ο λεπτό, εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και όπως έδειξε η επαναληπτική προβολή η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Μεντβέτεφ μετά από κεφαλιά του Ιωάννου και κατέληξε στα δίχτυα του Μπέκοβιτς (1-1).

Τέσσερις μέρες μετά και δη στο εκτός έδρας ματς με τη Νέα Σαλαμίνα (28/10), το χρονόμετρο έδειχνε το 66ο λεπτό. Ο Μάτιτς με άψογη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα… συστημένη στο κεφάλι του Μερκή και κεντρικός αμυντικός του ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ (1-0). Με το «στείρο» 0-0 με την ΑΕΚ ο Σέρβος ξαναχτύπησε!

Στο άκρως σημαντικό παιχνίδι με την Καραμπάχ που διεξήχθη στο ΓΣΠ (7/11) και τα δύο τέρματα είχε την υπογραφή του. Στο 59ο λεπτό, εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Σόουζα με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1) ενώ στο 88ο λεπτό εκ νέου από δική του εκτέλεση κόρνερ, ο Εφραίμ έκανε εντυπωσιακό γυριστό σουτ, η μπάλα χτύπησε και στα πόδια του Γκαράγιεφ (κατόπιν πίεσης του Ιωάννου), καταλήγοντας στα δίχτυα.

Αγωνιζόμενος για 19 λεπτά στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα δεν κατάφερε να… γράψει ασίστ, ωστόσο αυτό δεν τον πτόησε. Στο πρόσφατο παιχνίδι με την Πάφος FC, μετά από εκτέλεση φάουλ (58΄), ο Σάβιτς με κεφαλιά δεν λάθεψε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.