Photo GalleryΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Ο ΘΡΥΛΟΣ έβαλε την απομίμηση στη θέση της

Τεράστιας σημασίας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ μας, επικρατήσαμε στο ντέρμπι ενάντια στην απομίμηση με  5-1 με τα γκολ των Αλ Τάμαρι(2), Μοράις, Νσούε και Νατέλ. Μια νίκη που μας φέρνει στη 2η θέση, στους 23 βαθμούς και στο -2 από την Αελ. Ήταν μια ηχηρή απάντηση στους επικριτές μας.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η Ομάδα μας κι αυτό γιατί μόλις στο 8ο λεπτό μετά από κερδισμένο πέναλτι από τον Αλ Τάμαρι, ο Μοράις αρχικά αστόχησε αλλά ο Ιορδανός παιχταράς έκανε το 1-0 στην επαναφορά. Στη συνέχεια ο απόλλωνας ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι. Ωστόσο ο Θρύλος κέρδισε και 2ο πέναλτι με τον Βάλε να δέχεται κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) και τον Μοράις να είναι εύστοχος αυτή τη φορά κάνοντας το 2-0 και φτάνοντας τα 6 τέρματα στο πρωτάθλημα. Στις καθυστερήσεις ο απόλλωνας μείωσε με τον Μάρκοβιτς, ωστόσο λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα ο Νατέλ με φοβερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-1 που ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Τα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, παρ’ όλα αυτά ο υπερπαιχταράς Αλ Τάμαρι σημείωσε το 2ο του γκολ σήμερα, με κοντινό πλασέ γράφοντας το 4-1, στο 62ο λεπτό. Τη συνέχεια στο σημερινό πάρτι έδωσε ο Νσούε στο 69 για το 5-1, το πρώτο του γκολ στη φετινή σεζόν. Τα λεπτά που κύλησαν απλά επιβεβαίωσαν τη ανωτερότητα του Θρύλου σήμερα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής, Νσούε, Ιωάννου, Καρλάο, Μοράις, Καζού, Ζαχίντ (Μπάλογκ), Νατέλ (Γκέντσογλου), Τάμαρι, Ντε Βινσέντι (Αρτυματάς)

Σκόρερς: Αλ Τάμαρι (2), Μοράις, Νατέλ, Νσούε / Μάρκοβιτς
Κίτρινες Κάρτες: Καρλάο, Ενσούε, Ντε Βινσέντι,Μπαλόγκ / Παπουλής (3η), Βάλε, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Σουμά (πάγκο), Σακέτι, Μάγκλιτσα, Χάμπος
Κόκκινες Κάρτες: -/ Βάλε

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου