Ποδοσφαιρο

Να κάνει μια νέα αρχή

O Θρύλος έχει στρέψει την προσοχή του στο πρωτάθλημα, αρχής γενομένης από το αποψινό (19:00) εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Εθνικό.

Περιθώρια για περαιτέρω βαθμολογικές απώλειες, δεν υπάρχουν αφού κατά τους τελευταίες πέντε αγώνες πρωταθλήματος ο ΑΠΟΕΛ πίστωσε στο ταμείο μόλις 6 από τους 15 βαθμούς που διεκδίκησε. Δηλαδή, έχασε 9!

Πέταξε πόντους λες και ήταν χαρτομάντιλα. Αδυνατούσε να δώσει πειστικά σημάδια βελτίωσης και γι΄ αυτό άλλωστε αποδεσμεύτηκε ο Τόμας Ντολ και οι συνεργάτες του. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα είναι ο απολογισμός κατά τις τελευταίες 43 μέρες, γεγονός που σκόρπισε τον προβληματισμό.

Ιδιαίτερα η εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό (12η αγωνιστική), που έφερε μοιραία και «σφαλιάρα», έθεσε σε κινητοποίηση τη διοίκηση.

Στο εν λόγω διάστημα, πέρα από τους χαμένους βαθμούς, αυτό που προκάλεσε μεγαλύτερη ανησυχία δεν είναι άλλο από τον τομέα «σκοράρισμα». Οι γαλαζοκίτρινοι απέτυχαν να στείλουν την μπάλα στο αντίπαλο πλεκτό σε 3 από τα 5 παιχνίδια. Ναι, καλά διαβάσατε! Δύο εξ αυτών, μάλιστα, να είναι τα αμέσως προηγούμενα.

Τελευταία φορά που σκόραραν οι πρωτευουσιάνοι ήταν στο 58ο λεπτό του ματς με την Πάφος FC. Όπερ και σημαίνει ότι εδώ και 212 λεπτά είναι «άσφαιροι». Στατιστικό στοιχείο το οποίο κρούει πιο έντονα το καμπανάκι ενόψει της σημερινής αναμέτρησης με τον Εθνικό Άχνας.

Εάν κατά τον τελευταίο πάντοτε ενάμιση μήνα δεν παρουσίαζε στα πλείστα ματς ικανοποιητική αμυντική συμπεριφορά, τότε μάλλον ο ΑΠΟΕΛ θα έχανε περισσότερο βαθμολογικό έδαφος. Όπως βλέπετε στον πίνακα που παραθέτουμε, έχει διατηρήσει το μηδέν παθητικό σε τρεις αναμετρήσεις, ισάριθμες φορές αγωνιζόμενος στο ΓΣΠ.

Με αυτά και με αυτά, το ζητούμενο για τον ΑΠΟΕΛ είναι να κάνει μια νέα αρχή, σταθεροποιώντας πλέον την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα. Μόνο έτσι θα ενισχύσει τις πιθανότητες για να καρπωθεί τους τρεις βαθμούς στο επικείμενο παιχνίδι με τον Εθνικό και πολύ περισσότερο σε αυτό που θα ακολουθήσει στη Λεμεσό απέναντι στην ΑΕΛ. Ένα 90λεπτο που είναι ορισμένο να διεξαχθεί στις 21 Δεκεμβρίου και θα είναι το τελευταίο για το τρέχον έτος.