Με το κεφάλι ψηλά

Ευρώπη τέλος για την ομάδα μας μιας και δεν τα καταφέραμε στο «Γουέμπλεϊ». Η ήττα με 3-0 από την Τότεναμ η οποία ήταν καλύτερη από εμάς άφησε μια πικρή γεύση. Αυτό που ξεχώρισε όμως στον αγώνα ήταν οι εφτά χιλιάδες και πλέον τρελαμένοι «Πορτοκαλί». Δεν σταματήσαμε λεπτό το τραγούδι και δώσαμε ρεσιτάλ. Οι 35 χιλιάδες οπαδοί της Τότεναμ ήταν ανύπαρκτοι και δεν ακούστηκαν ούτε λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Τότεναμ κυριάρχησε κυριολεκτικά. Συνολικά 14 τελικές προσπάθειες σε 45 λεπτά. Αυτό τα λέει όλα. Στο 2΄ο Οριέ απείλησε με σουτ το οποίο πέρασε λίγο έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πέρεθ έσωσε την εστία μετά από σουτ του Σον. Στο 9’ η Τότεναμ έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Σάντες βρήκε έτοιμο τον Πέρεθ, ενώ στο ριμπάουντ ο Ενκουτού έκανε το σουτ αλλά ο Ρουέδα έσωσε στην γραμμή. Στο 20ο λεπτό η Τότεναμ πήρε προβάδισμα στο σκορ με ωραίο πλασέ του Γιορέντε μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Οριέ. Στη συνέχεια ο Δώνης άλλαξε σύστημα και στο ντούκου πέρασε μια φάση που ίσως έκρινε τον αγώνα. Στο 30’ ο Εμπεσίλιο ήταν έτοιμος από πλεονεκτική θέση να πυροβολήσει με τον τελευταίο αμυντικό της Τότεταν να τον σταματά με το χέρι. Ο διαιτητής δεν έδωσε καν φάουλ, ενώ το χρώμα της κάρτας είναι αμφιλεγόμενο καθώς ήταν ο τελευταίος αμυντικός και δεν είχε πρόθεση για μπάλα, κάτι που σύμφωνα με τον κανονισμό είναι κόκκινη. Στο 37’ ο Γιορέντε συνεργάστηκε άψογα με τον Σόν και ο τελευταίος νίκησε τον Πέρεθ με ένα όμορφο πλασαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής. Ο ίδιος ανάγκασε τον Πέρεθ σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πολύ πιο δυνατά. Στο 49’ του σουτ του Βούρου κόντραρε και έφυγε μόλις έξω, ενώ στο κόρνερ η κεφαλιά του Σάλαι δεν βρήκε στόχο. Στο 53’ ο Ενκουτού έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κόντραρε στον Μοράις και κατέληξε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πέρεθ απόκρουσε με τις γροθιές το σουτ του Οριέ. Στο 64ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε ένα πολύ σκληρό φάουλ στον Αλωνεύτη που είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτεί την κίτρινη κάρτα. Σε αυτή τη φάση ο διαιτητής θα μπορούσε κάλλιστα να τον αποβάλει από το παιχνίδι. Κόκκινη κάρτα θα μπορούσε να αντικρύσει και ο Ρόους στο 67ο λεπτό όταν έσπρωξε τον Σάλαϊ εκτός φάσης. Στο 80ο λεπτό ο Ενκουτού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ένα σουτ εντός περιοχής, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Παρά την ήττα οφείλουμε να ομολογήσουμε πως μόνο περηφάνια νιώθουμε για την Ομάδα μας. Το γεγονός πως σε ένα τέτοιο όμιλο τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο παιχνίδι τα λέει όλα. Πλέον το Ευρωπαϊκό μας ταξίδι τελείωσε και θα επικεντρωθούμε για τα καλά στο πρωτάθλημα.