Με Άντερλεχτ στους «16»

Μια κλήρωση που καλύπτει όλα τα γούστα ήταν η σημερινή για την ομάδα μας. Η κληρωτίδα έβγαλε ως αντίπαλο μας την Άντερλεχτ Βελγίου. Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στις 9 Μαρτίου και 16 του ιδίου μήνα. Πρώτος αγώνας στο ΓΣΠ.

Η Άντερλεχτ ιδρύθηκε το 1908 και από τότε μέχρι και σήμερα έχει καταφέρει να καθιερωθεί ως η πιο μεγάλη ομάδα του Βελγίου. Έδρα της Άντερλεχτ είναι το Constant Vanden Stock στις Βρυξέλλες. Ένα γήπεδο χωρητικότητας 21.845 θέσεων στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια. Η Άντερλεχτ έχει καταφέρει να κατακτήσει 33 πρωταθλήματα, 9 κύπελλα, 2 κυπελλούχων και το UEFA CUP to 1983.

Στη φετινή χρονιά η Άντερλεχτ ξεκίνησε την Ευρωπαϊκή της πορεία από τον 3ο προκριματικό γύρου του Champions League. Εκεί αποκλείστηκε από την Ροστόφ καθώς εξήλθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας και έχασε στην έδρα της με 0-3. Έτσι η Άντερλεχτ βρέθηκε στο Europa League. Εκεί απέκλεισε την Σλάβια Πράγας με δυο νίκες 3-0 και 0-3 εντός και εκτός έδρας.

Στους ομίλους κληρώθηκε με Σεντ- Ετιέν, Μάιντζ και Γκαμπάλα. Τερμάτισε δεύτερη με 11 βαθμούς πίσω από τους Γάλλους. Κατάφερε να μαζέψει 11 βαθμούς με 3 νίκες και 2 ισοπαλίες, ενώ είχε μόλις 1 ήττα. Στην φάση των 32 απέκλεισε δύσκολα το τελευταίο λεπτό κυριολεκτικά την Ζενίτ καθώς κέρδισε εντός έδρας με 2-0 ενώ στη Ρωσία έχανε με 3-0 μέχρι το 90’, όμως ένα τέρμα στο τελευταίο λεπτό έφερε την ήττα με 3-1 και την πρόκριση.