Μάγος Αλ Τάμαρι: «Όλοι για ένα και ένας για όλους»

Ο Ιορδανός «μάγος» Μούσα Αλ Τάμαρι ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι και ήταν από τους βασικούς συντελεστές της σημαντικής επιτυχίας μας.

Κέρδισε το πέναλτι για το 1-1, πέτυχε γκολ για την ανατροπή στο 1-2 (σκόραρε μετά από τρεις μήνες περίπου – είχε πετύχει τελευταία φορά δυο γκολ απέναντι στην Ομόνοια στις 16/12) και μοίρασε και μια ασίστ για το τρίτο τέρμα με το οποίο ο Θρύλος «κλείδωσε» μια σπουδαία επικράτηση και που τον ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας με ένα βαθμό διαφορά.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

Για τον αγώνα με τον Απόλλωνα και τη νίκη: «Ευχαριστώ το Θεό για τη νίκη. ‘Ήταν πολύ δυνατό παιχνίδι. Χάναμε με 1-0, αλλά κάναμε την ανατροπή και νικήσαμε. Προετοιμαστήκαμε σωστά στην προπόνηση με τον προπονητή μας και όλα πήγαν καλά. Ήταν παιχνίδι που παίξαμε όλοι μαζί σαν ένα, όλοι μαζί σαν ένα και ένα για όλους. Με πνεύμα ομάδας. Οι οπαδοί μας βοήθησαν πολύ για να κερδίσουμε. Δεν πρέπει να γιορτάζουμε που κερδίσαμε, μέχρι να τελειώσει οριστικά το πρωτάθλημα. Έχουμε ακόμα επτά παιχνίδια μπροστά μας μέχρι να πάρουμε το πρωτάθλημα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν 50-50 και για τους δυο. Δεν ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι στο πρώτο μέρος. Μετά το γκολ που μας έβαλαν, κάναμε την ανατροπή. Έτσι είναι ο ΑΠΟΕΛ, παλεύει μέχρι να πάρει τη νίκη».

Για τη συνέχεια του πρωταθλήματος: «Πρέπει να σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι για να κερδίσουμε και να μείνουμε στην κορυφή».

Για την Εθνική Ιορδανίας και τις εμφανίσεις του στον ΑΠΟΕΛ: «Κάθε παίκτης νιώθει κούραση μετά τα τόσα παιχνίδια της Εθνικής. Δεν μπορούμε κάθε φορά να παίζουμε το ίδιο, αλλά θα προσπαθήσουμε. Θέλω να δείξω ότι μπορώ και παραπάνω. Έκανα καλό παιχνίδι, αλλά οι οπαδοί είναι απαιτητικοί και θα προσπαθήσω να γίνομαι καλύτερος».