ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΤα ΜΜΕ για 'μας

Κλείνει στόματα ο Ντελατόρε

Ο Γκιγιέρμε Ντελατόρε άνοιξε το δρόμο για τη νίκη (3-0) του ΑΠΟΕΛ στο χθεσινό παιχνίδι κυπέλλου με τη Νέα Σαλαμίνα, σκοράροντας στον 8ο λεπτό της αναμέτρησης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

Ο Βραζιλιάνος έφτασε τα τέσσερα γκολ στο θεσμό του κυπέλλου σε μόλις δυο συμμετοχές. Ο Ντελατόρε μετρά συνολικά οκτώ γκολ σε οκτώ συμμετοχές με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ σε όλες τις διοργανώσεις. Ο μέχρι τώρα απολογισμός του 25χρονου επιθετικού είναι άκρως εντυπωσιακός.

Με τις εμφανίσεις του ο Ντελατόρε έκλεισε τα στόματα των Κασσάνδρων εντός και εκτός ομάδας, οι οποίες έκαναν λόγο για ένα «τελειωμένο» παίκτη λόγω του ότι αγωνιζόταν στο άγνωστο (για μας) πρωτάθλημα της Ταϊλάνδης. Κάποιοι «προπονητές» της κερκίδας «σκάρταραν» τον Βραζιλιάνο πριν καν τον δουν να αγωνίζεται όμως έμειναν ανεπανόρθωτα εκτεθειμένοι.

Ο Ντελατόρε έδωσε αποστομωτική σε όλους τους επικριτές του στα οκτώ παιχνίδια που αγωνίστηκε, δείχνοντας ότι είναι ένας επιθετικός που ξέρει πολύ καλά την τέχνη του γκολ. Αποκτήθηκε στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου για να πλαισιώσει τους Ντε Καμάργκο και Ποτέ και να δώσει βοήθειες στο σκοράρισμα, κάτι το οποίο κάνει με απόλυτη συνέπεια μέχρι στιγμής.

Ο Γιώργος Δώνης έχει κάθε λόγο να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση για την εξαιρετική παραγωγικότητα του Βραζιλιάνου επιθετικού. Το ζητούμενο είναι να συνεχίσει να σκοράρει με την ίδια συχνότητα για να βοηθήσει τον ΑΠΟΕΛ να πετύχει τον διπλό του στόχο που είναι η κατάκτηση του νταμπλ.