Καλαθοσφαιρα

Ήττα στις λεπτομέρειες

Με ήττα συνδυάστηκε η πρώτη παρουσία του Γιώργου Βόβορα στον πάγκο της καλαθοσφαιρικής ομάδας Ανδρών του ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, αλλά έχασαν στις λεπτομέρειες από την ΑΕΚ με 74-69 στο κλειστό του «Κίτιον» και παρέμειναν στην 7η θέση, έχοντας μια νίκη και τρεις ήττες. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο  Ντεμπόις με 22  πόντους. Τρία περίπου λεπτά προτού ολοκληρωθεί το παιχνίδι έσπασε το καλάθι  μετά από κάρφωμα αντιπάλου. Την επόμενη αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει στο Λευκόθεο την ΕΝΠ (04/12).

Στο 1ο δεκάλεπτο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι. Οι δυο περσινοί φιναλίστ για τον τίτλο του πρωταθλητή πήγαιναν καλάθι – καλάθι και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (18-18).

Στη 2η περίοδο, ο ΑΠΟΕΛ υπέπεσε σε κάποια λάθη και επέτρεψε στην ΑΕΚ να αποκτήσει διαφορά μέχρι και εννέα πόντων. Τελικά η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια με το -6 (37-31).

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι γαλαζοκίτρινοι του Γιώργου Βόβορα προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με σερί πέντε πόντων ισοφάρισαν σε 41 -41. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και η ομάδα μας πήγε στην τελευταία περίοδο με το -9.

Παρά το συνεχές προβάδισμα του αντιπάλου, οι καλαθοσφαιριστές μας δεν τα παράτησαν. Μετά την αποκατάσταση του προβλήματος με το σπασμένο  καλάθι, ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο -3, ωστόσο η αστοχία και τα βεβιασμένα λάθη έφεραν την ήττα με  74-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 37-31, 56-47, 74-69

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Βόβορας): Στάνλεϊ 9, Μπίγκς 8, Λοϊζίδης, Σεϊσού, Σιζόπουλος, Κούννας 19 (3), Παντούρης 4, Ράμσεϊ 6, Τέρνερ 2, Ντεμπόις 22 (2).