Ήταν μεγάλο και αυτό το ταξίδι

Η Ομάδα μας ηττήθηκε με 1-0 από την Βασιλεία στην Ελβετία και αποχαιρέτησε το Γιουρόπα Λιγκ στην φάση των «32» με συνολικό σκορ 4-0.

Το γκολ των Ελβετών προήλθε από πέναλτι που δεν ήταν, με τον Πάβελ Κράλοβετς να συμβουλεύεται το VAR, υποδεικνύοντας την άσπρη βούλα, σε μία περίπτωση που από την επαναληπτική προβολή δεν φαίνεται να υπάρχει ανατροπή από τον Ιωάννου πάνω στον Στόκερ.

Η Ομάδα μας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει… με το ίδιο νόμισμα στο 74’, όμως ο Ντε Βινσέντι σπατάλησε την ευκαιρία με (άλλη) μία κακή εκτέλεση πέναλτι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομάδα μας να μην έχει καθαρό μυαλό και να κάνει αρκετά λάθη σε μεταβιβάσεις.

Πάνω που ο Θρύλος μας ανέβηκε και άρχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 36’. Ο Στόκερ μπήκε στην περιοχή, έπεσε κάτω στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Νικόλα Ιωάννου, ο Πάβελ Κράλοβετς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι όμως με το που βγήκε εκτός η μπάλα, η φάση ελέγχθηκε από το VAR.

Αφού το είδε ο Τσέχος, έδειξε (λανθασμένα) την άσπρη βούλα, αφού ο Νικόλας φαίνεται να παίζει πρώτα την μπάλα. Ο Φρέι, δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα ημιχρόνου, αφού δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος.

Στο β’ ημίχρονο, ο Μαρίνος Ουζουνίδης έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντε Βινσέντι και κρατήσαμε περισσότερο μπάλα. Οι Ελβετοί, χαλάρωσαν, λόγω και του ότι «κλείδωσαν» την πρόκριση, αφού… μόνο με θαύμα έδειχναν να αλλάζουν τα δεδομένα.

Είχαμε την κατοχή, όμως ευκαιρίες δεν δημιουργήσαμε μπροστά από την εστία του Νίκολιτς. Χάσαμε όμως μεγάλη ευκαιρία στο 74’, μετά από ανατροπή του Ισούφι πάνω στον Ιωάννου, να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, όμως ο Ντε Βινσέντι δεν βρήκε (ούτε) στόχο από τα έντεκα βήματα.

Μετά από εκείνη την φάση, στο παιχνίδι δεν καταγράφηκε τίποτα αξιόλογο.

Έτσι, αποχαιρετήσαμε την φετινή διοργάνωση με δεύτερη ήττα και πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στο ντέρμπι της Δευτέρας με την Ομόνοια για το πρωτάθλημα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Τάμαρι (70′ Πάβλοβιτς), Μάτιτς, Γιάκολις (46′ Ντε Βινσέντι), Βούρος, Μερκής, Γένσεν, Ιωάννου, Αλωνεύτης (62′ Εφραίμ), Σάβιτς, Μιχαΐλοβιτς.

Στον πάγκο: Μπέλετς, Χαλένιους, Γουίλερ, Άλεφ

Κίτρινες: Μάτιτς, Γένσεν, Εφραίμ, Βούρος

Εισιτήρια: 14.428