Ποδοσφαιρο

Ιστορία με πόνο

Ο μυϊκός τραυματισμός του Πιέρου Σωτηρίου στον προχθεσινό αγώνα με τη Δόξα (1-0), δημιούργησε τον φόβο για νέα πολύμηνη αποχή από τους αγώνες του ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι ελπίζουν ότι οι σημερινές εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί, δεν θα επιβεβαιώσουν τις ενδείξεις για πολύ σοβαρό τραυματισμό.

Ο 22χρονος επιθετικός βρίσκεται στον Αρχάγγελο από το καλοκαίρι του 2013, αν και είχε αποκτηθεί από τον Ολυμπιακό λίγους μήνες προηγουμένως. Από τότε προσπαθεί να καθιερωθεί στους πρωταθλητές των τελευταίων τριών σεζόν, αλλά η ατυχία του αποτελεί μεγάλο βραχνά στην προσπάθειά του.

Την περίοδο 2013-14, όπως ήταν φυσικό, προσπαθούσε να προσαρμοστεί σε μία ομάδα μεγαλύτερων απαιτήσεων από ό,τι είχε συνηθίσει και ενώ πού και πού έπαιρνε ευκαιρίες, αρχικά από τον Πάουλο Σέρζιο και μετέπειτα από τον Γιώργο Δώνη, ήρθε ένας τραυματισμός τον Δεκέμβριο του 2013, που τον έστειλε στο χειρουργείο για κάταγμα στο δάκτυλο του χεριού, ο οποίος του στέρησε το δικαίωμα να γράψει περισσότερες συμμετοχές (είχε δέκα, πέντε στο πρωτάθλημα και πέντε στο Γιουρόπα Λιγκ).

Ο νεαρός έκανε υπομονή μέχρι να έρθει η ώρα που θα τον εμπιστευόταν ο Ελλαδίτης τεχνικός, στη δεύτερη σεζόν με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ. Αν και αγωνίστηκε βασικός στην 4η αγωνιστική με την Αγία Νάπα στο «Τάσος Μάρκου» (3-1), πετυχαίνοντας ένα γκολ, συνέχισε να γράφει συμμετοχές για λίγα λεπτά στα τελευταία στάδια των αγώνων. Μέχρι που ήρθε το παιχνίδι με την ΑΕΚ στις 15 Δεκεμβρίου 2014 (4-4). Οι γαλαζοκίτρινοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, ο Σωτηρίου μπήκε στο 67′ και έφερε το ματς στα ίσα με δύο σουτ (84′, 90′).

Ο Δώνης παραδέχτηκε μετά το ματς ότι ο Κύπριος φορ έχει αδικηθεί από αυτόν και την επόμενη αγωνιστική τον έβαλε βασικό απέναντι στον Ερμή. Παρά την ήττα με 1-2, πέτυχε το τέρμα της ομάδας του και άρχισε να παίρνει μπρος. Μία κάκωση μυός τον περασμένο Ιανουάριο, όμως, του έκοψε τα «φτερά», αφήνοντάς τον για περίπου δύο μήνες εκτός δράσης. Επέστρεψε στις 4 Απριλίου 2015 στο ΓΣΖ κόντρα στην ΑΕΚ (0-1), γράφοντας πέντε λεπτά στο τέλος, αλλά η ατυχία τον… επισκέφτηκε ξανά: πέντε ημέρες αργότερα αποχώρησε από την προπόνηση με κάταγμα δεξιάς κλείδας στην ωμοπλάτη και μπήκε ξανά στο χειρουργείο!

Στην τρέχουσα σεζόν, πήρε ευκαιρίες τόσο από τον Ντομίνγκος Πασιένσια όσο και –κυρίως– από τον Τιμούρ Κετσπάγια, καθώς μετρά δέκα συμμετοχές σε Κύπρο και Ευρώπη, εκ των οποίων οι έξι ως βασικός. Σε μία περίοδο που αρχίζει να συνηθίζει τα συνεχόμενα ματς, ήρθε ο προχθεσινός τραυματισμός να δημιουργήσει τον φόβο για νέα μεγάλη αποχή από τα γήπεδα. Οι γαλαζοκίτρινοι εύχονται λοιπόν ότι τα σημερινά μαντάτα θα είναι θετικά για τον Πιέρο Σωτηρίου, ώστε να μην τον στερηθούν για μεγάλο διάστημα της σεζόν.

Έμεινε με δύο κλασικούς φορ

Μέχρι να επιστρέψει από τον τραυματισμό του ο Πιέρος Σωτηρίου, ο Τιμούρ Κετσπάγια θα έχει στη διάθεσή του μόνο δύο κλασικούς σέντερ φορ, τους Φερνάντο Καβενάγκι και Ματέους Πιατκόφσκι. Ο πρώτος έδειξε αμέσως τα διαπιστευτήριά του, ενώ ο δεύτερος ακόμη ψάχνει το πρώτο γκολ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.