Η Αυτοκρατορία συνεχίζεται, 7ο σερί και 28ο συνολικά!

Η Ομάδα μας κάνοντας επίδειξη δύναμης στο ντέρμπι κορυφής πανηγυρίζει το 7ο σερί πρωτάθλημα και 28ο συνολικά στην ιστορία μας.

Κυριαρχήσαμε απόλυτα στο ντέρμπι διαλύοντας τον Απόλλωνα με 3-0 και γράψαμε ιστορία καθώς γίναμαι η πρώτη ομάδα στην Κύπρο που κατακτά εφτά συνεχόμενα πρωταθλήματα, συνεχίζοντας την κυριαρχία μας στο κυπριακό ποδόσφαιρο.

Η Ομάδα μας κυριάρχησε και καθάρισε το ντέρμπι από το Α’ ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 14’ ο Ντε Βινσέντι με δημιουργό τον Τάμαρι που με εκπληκτικό τρόπο πέρασε δύο αμυντικούς του Απόλλωνα και έδωσε τη μπαλιά στον Αργεντινό.

Από το 34’ ο Απόλλωνας έμεινε και με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Ρομπέρζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και δύο λεπτά αργότερα στο 36’ ο Μοράις διπλασίασε τα γκολ της Ομάδας μας για να στηθεί πάρτι στην κερκίδα αφού ο μεγάλος στόχος πλέον δεν χανόταν με τίποτα. Το 3-0 έγινε στο 44’ με δυνατό σουτ του Νικόλα Ιωάννου εκτός περιοχής.

Με το ντέρμπι να είχε κριθεί από το Α’ ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη, όπου όμως και πάλι το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να κυριαρχεί. Είχε δύο δοκάρια με τον Γιάκολις και σπουδαίες ευκαιρίες με τους Μπέζιακ και Ντε Βινσέντι για να διευρύνει το σκορ.

Ο ΘΡΥΛΟΣ μας πανάξια κατακτά και το φετινό πρωτάθλημα καθώς επικράτησε τέσσερις φορές του Απόλλωνα που ήταν ο κύριος αντίπαλος μας για τον τίτλο.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Γιάκολις, Φακινέττι, Μοράις (86’ Αρτυματάς), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Νατέλ (63′ Μπέζιακ), Τάμαρι (82’ Βιντιγκάλ).

Απόλλων: Βάλε, Γιούστε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Σακέτι (46′ Μπρου), Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο, Περέιρα (65′ Ψύχας), Παπουλής (46′ Σελίμοβιτς), Ζελάγια.

«Να δίνεις τα πάντα για την Ομάδα και τους οπαδούς της»