ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΤα ΜΜΕ για 'μας

Η αλήθεια των αριθμών: Μπροστά βάζει και πίσω μπάζει

Θετικό είναι το πρόσημο που μπαίνει στον ΑΠΟΕΛ σχετικά με το σκοράρισμα, κάτι που χρήζει ιδιαίτερης μνείας. Έχει παραβιάσει την αντίπαλη εστία 79 φορές, κάτι που τον κατατάσσει στη δεύτερη θέση της εν λόγω στατιστικής κατηγορίας και εν πολλοίς του επέτρεψε να «τρέχει» τον Απόλλωνα ώστε να τον εκτοπίσει από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ενδεικτικό είναι το στατιστικό στοιχείο που λέει πως μονάχα σε 6 από τα 31 παιχνίδια πρωταθλήματος δεν ήταν συνεπής στο ραντεβού που έδωσε με το γκολ. Στις «λευκές» ισοπαλίες με Άρη, ΑΕΛ, ΑΕΚ, Ανόρθωση (0-0) και στις ήττες απέναντι σε Ανόρθωση (0-1, 4η αγων.), Απόλλων (0-4, 9η αγων.).

Σε ποιο 15λεπτο έχει πετύχει, άραγε, τα περισσότερα τέρματα; Θεριεύει στο τελευταίο τέταρτο των αναμετρήσεών του (75΄-90΄)! Εκεί που η μπάλα «καίει» και οι δυνάμεις αρχίζουν να εγκαταλείπουν το σώμα, δηλαδή, ο Θρύλος πατά γκάζι και ως συνήθως «κλειδώνει» νίκες ή φτάνει στο «χρυσό» γκολ. Συγκεκριμένα, έχει ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα και «γεύτηκε» το γκολ 28 φορές. Κάτι που έπραξε (παρακαλώ) σε 20 διαφορετικά παιχνίδια στο τρέχον πρωτάθλημα, στατιστικό που αντικατοπτρίζει πολλά. Πρώτο «κανόνι» στο εν λόγω διάστημα είναι ο Ιγκόρ ντε Καμάργκο που έστειλε το τόπι στο πλεκτό 5 φορές. Ο Βραζιλιάνος είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας στο τρέχον πρωτάθλημα με 13 τέρματα.

Το αμέσως επόμενο πιο παραγωγικό 15λεπτο; Εκ νέου το τελευταίο, αυτή τη φορά του πρώτου μέρους. Συγκεκριμένα, σε 14 διαφορετικές αναμετρήσεις ο ΑΠΟΕΛ παραβίασε 14 φορές την εστία, θέτοντας στις πλείστες εξ αυτών τις βάσεις για να φτάσει εν τέλει στον στόχο του. Εν ολίγοις, τα 42 από τα 79 γκολ τα σημείωσε στο τελευταίο 15λεπτο του κάθε ημιχρόνου ή αν προτιμάτε διαφορετικά το 53,16% των συνολικών τερμάτων του.

Πάμε πιο κάτω: Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα πανηγύρισε σε 29 περιπτώσεις τέρμα και 21 περισσότερες στο δεύτερο ημίχρονο. Θέλετε να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι; Στο πρώτο 15λεπτο (0’-15’) έστειλε την μπάλα στο πλεκτό 8 φορές, στο δεύτερο 15λεπτο 7 (16’-30’) και όπως προαναφέραμε στο τρίτο σκέλος του α’ μέρους 14. Όσον αφορά στην επανάληψη, 11 γκολ πέτυχε στο διάστημα 46’-60’, ισάριθμα από το 61’ έως το 75’ και 28 από το 76’ μέχρι το 90’.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ

5: Όσα και τα τέρματα που πέτυχε ο Ιγκόρ ντε Καμάργκο στο τελευταίο 15λεπτο των αναμετρήσεων που έδωσε μέχρι στιγμής η ομάδα στο πρωτάθλημα. Μια επίδοση για τον Βραζιλιάνο επιθετικό που τον κατατάσσει στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ της ομάδας του στην εν λόγω στατιστική κατηγορία.

16: Το τελευταίο 15λεπτο είναι το ατού των μόνιμων πρωταθλητών των τελευταίων ετών. Ένα διάστημα που πέτυχαν γκολ 16 διαφορετικοί παίκτες. Αριθμός πάρα πολύ μεγάλος. Στην κορυφή είναι οι Ντε Καμάργκο (5), Μοράις, Ζαχίντ, Εφραίμ, Ντελατόρε (από 3) και Μαρκής (2).

50: Τα γκολ που πέτυχαν οι γαλαζοκίτρινοι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο ίδιο χρονικό διάστημα αναγκάστηκαν να μαζέψουν την μπάλα από το δικό τους πλεκτό 12 φορές. Στο πρώτο μέρος οι πρωτευουσιάνοι πέτυχαν 29 τέρματα και δέχθηκαν 18.

16: Οι σκόρερ που μετρά η ομάδα στις 31 αγωνιστικές του τρέχοντος πρωταθλήματος. Στατιστικό στοιχείο που δεικνύει με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για ομάδα που έχει ως αποκλειστικό στόχο την κατάκτηση του τίτλου.