Photo GalleryΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Φουλ για το νταμπλ

Εύκολα η Ομάδα μας νίκησε με 5 – 0 την Δόξα στο ΓΣΠ και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου.

Τα πέντε γκολ  σημείωσαν πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές (13′ Αλωνεύτης, 22′ Αρτυματάς, 42′ Μπερτόλιο, 71′ Ντε Καμάργκο, 80′ Βινίσιους),.

Ο Τόμας Κρίστιανσεν  είχε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα.

Η Ομάδα μας κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο αφού σκόραρε τρία γκολ, ενώ είχε ευκαιρίες για να επεκτείνει το δείκτη του σκορ. Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Αλωνεύτης στο 13’ με σουτ στη κίνηση μετά από κεφαλιά ασίστ του Ντε Καμάργκο, ενώ το σκορ διπλασίασε ο Αρτυματάς, μετά από μακρινή μπαλιά του Μερκή στο 22’.

Στο 31’ μετά από ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών μας ο Αλεξάνδρου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, με το τρίτο γκολ να έρχεται όμως στο 42’ με σουτ του Μπερτόλιο, με την δεύτερη ασίστ του Ντε Καμάργκο στον αγώνα.

Στην επανάληψη ο Ντε Καμάργκο βρήκε το γκολ που αναζητούσε στο 71’, κάνοντας το 4-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βινίσιους στο 80’ με σουτ.

Ο Τόμας Κρίστιανσεν χρησιμοποίησε στην αρχική ενδεκάδα τους Χριστοφόρου και Παπαφώτη, οι οποίοι δεν αγωνίζονται συχνά, ενώ το ντεμπούτο του έκανε ο 17χρονος Ζαχαρίας Άδωνη.

Στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου θα αντιμετωπίσουμε τον Απόλλωνα, στις 24 Μαΐου στο ΓΣΠ.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Πάρντο, Αστίθ (46′ Άδωνη), Μερκής, Χριστοφόρου, Αλεξάνδρου, Μοράις (46′ Βινίσιους), Αρτυματάς, Αλωνεύτης (67′ Λάγο), Παπαφώτης, Μπερτόλιο, Ντε Καμάργκο.

Σκόρερ: 13′ Αλωνεύτης, 22′ Αρτυματάς, 42′ Μπερτόλιο, 71′ Ντε Καμάργκο, 80′ Βινίσιους.