Επική ανατροπή σε ένα κακό βράδυ

Με τον Τόμας Ντολ να τα κάνει σε ένα ακόμα αγώνα… θάλασσα, η Ομάδα μας από κάποιες εξάρσεις των παικτών μας νίκησε την Καραμπάχ στο ΓΣΠ, με 2-1 και πλέον είναι στα πόδια μας η πρόκριση στα νοκ άουτ του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Θρύλος μας μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν το χειρότερο μας στην Ευρώπη την τελευταία 10ετία βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Στο 9΄ ο Μεντβέντεφ έβαλε την Καραμπάχ μπροστά στο σκορ και θα μπορούσαν οι Αζέροι να κατηφόριζαν και με περισσότερα γκολ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη περιμέναμε ότι θ’ άλλαζαν κάποια πράγματα αλλά χρειάστηκαν τρεις απανωτές εντυπωσιακές αποκρούσεις από τον Μπέλετς για να μείνει στο παιχνίδι.

Ο Σλοβένος το κράτησε, ο Σόουζα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά στο 59΄ και κάπου εκεί το πράγμα άρχισε να γυρίζει.

Στο 88΄ ο Γιώργος Εφραίμ έπιασε ένα εντυπωσιακό ανάποδο γυριστό σουτ, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Γκαράγεφ και κατέληξε στα δίκτυα. Ήταν το γκολ που ολοκλήρωσε την ανατροπή και χάρισε την μεγάλη νίκη στον ΑΠΟΕΛ μας.

ΑΠΟΕΛ (Τ.Ντολ): Μπέλετς, Σάβιτς, Ιωάννου, Βούρος, Ζοαοζίνιο (46΄ Τάμαρι), Μιχαίλοβιτς, Γκέντσογλου (60΄ Μπέζιακ), Μάτιτς, Σόουζα, Χαλένιους (75΄ Εφραίμ), Πάβλοβιτς
Στον πάγκο: Βάτερμαν, Μερκής, Αλωνεύτης, Άλεφ

Κίτρινες: Σόουζα/Αλμέιδα, Μίτσελ, Μπέκοβιτς

Εισιτήρια: 9.432