Πετοσφαιρα

Εύκολη νίκη και κορυφή

Ακόμη μια νίκη, την 3η στη σειρά σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα Πετόσφαιρας Ανδρών. Οι γαλαζοκίτρινοι του Γιάννη Μέλκα κέρδισαν εύκολα στο «Λευκόθεο» την Ολυμπιάς Φρενάρου με 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική και συνεχίζουν αήττητοι. Την ερχόμενη Παρασκευή (03/11) ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενηθεί από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Σπύρος Κυπριανού» για την 4η αγωνιστική.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε, πήρε τα επόμενα δυο σετ, κέρδισε με 3-1 σετ και κατέκτησε το τρίποντο.
Στο 1ο σετ ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παρκέ και δημιούργησε νωρίς προβάδισμα τριών πόντων (3-0, 5-2), η Ολυμπιάς ισοφάρισε προσωρινά σε 7-7, αλλά η ομάδα μας αντέδρασε άμεσα και ξέφυγε στο σκορ. Αρχικά, επανέφερε το πλεονέκτημα των τριών πόντων (10-7), ακολούθως έχτιζε διαφορά και στο τέλος κατέκτησε το σετ με 25-15.

Στο 2ο σετ, η ομάδα μας δεν είχε την ανάλογη συνέπεια και επέτρεψε στον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ με πέντε πόντους (5-10). Οι πετοσφαιριστές του Γιάννη Μέλκα προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και ισοφαρίστηκαν σε 1-1 (25-21).

Το 3ο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό από το προηγούμενο, αλλά πανομοιότυπο με το πρώτο. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αποφασισμένος για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και τα κατάφερε. Δημιούργησε από νωρίς διαφορά  4 πόντων, την οποία προς το τέλος την διεύρυνε και στο τέλος πανηγύρισε το σετ με 25-17.

Η ομάδα μας, αυτή τη φορά διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της. Με τη ψυχολογία εμφανώς ανεβασμένη, πήρε γρήγορο προβάδισμα (4-1, 14-8, 20-14) και δεν ανησύχησε καθόλου. Κατέκτησε το σετ με 25- και την 3η της νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-15, 21-25, 25-17, 25-18

Γ. ΜΕΛΚΑΣ: Χατζηπαύλου, Χαλλουμής, Βερίσιμο, Γ. Χρυσοστόμου, Λούνα, Πούλκο – Λίμπερο: Χουμαγιούν. – Αλλαγές: Παντελή.

Πηγή: apoel.com.cy