Τα ΜΜΕ για 'μας

Έχει σοβαρό λόγο…

Αν ο ΑΠΟΕΛ είχε το δικαίωμα να διαλέξει αντίπαλο για το πιο κρίσιμο ματς του τρέχοντος πρωταθλήματος, αυτή μάλλον δεν θα ήταν η ΑΕΚ.

Διότι απλούστατα τα τελευταία χρόνια τού κάνει πάρα πολύ δύσκολη τη ζωή. Δεν έφτανε μάλιστα που προηγουμένως του στερούσε σημαντικούς βαθμούς στη Λάρνακα, εδώ και τριάμισι χρόνια είναι αήττητη στο ΓΣΠ απέναντί του!

Η τελευταία εντός έδρας νίκη των γαλαζοκιτρίνων κόντρα στους κιτρινοπράσινους σημειώθηκε τη Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2011. Ο Ιβάν Τρισκόφσκι είχε βρεθεί σε μεγάλη βραδιά και με χατ τρικ οδήγησε τους γηπεδούχους στο επιβλητικό 3-0. Εκείνο ήταν το 15ο συνεχόμενο εντός έδρας τρίποντο επί των Λαρνακέων και ως εκ τούτου, ήταν απολύτως λογικό να γινόταν λόγος για μία ατσάλινη παράδοση υπέρ των Λευκωσιατών.

Ωστόσο, τα πάνω ήρθαν κάτω την περίοδο 2012-13, αφού η ΑΕΚ όχι μόνο απέδρασε δύο φορές νικήτρια (1-2, 0-1), τη δεύτερη χάλασε και τη φιέστα τίτλου! Έκτοτε, ο ΑΠΟΕΛ την υποδέχτηκε άλλες δύο φορές, δίχως να γευτεί τη χαρά της νίκης. Την αγωνιστική περίοδο 2013-14 το παιχνίδι έληξε 1-1, ενώ για τον β’ γύρο της τρέχουσας σεζόν, διεξήχθη το ματς που έσπασε καρδιές και τελείωσε 4-4.

Ο κάτοχος του τίτλου λοιπόν δεν έχει απλώς να αντιμετωπίσει μία αντίπαλο που πλέον έχει κάθε δικαίωμα να θεωρείται διεκδικήτρια της στέψης. Απέναντί του βρίσκεται και μία αρνητική μίνι παράδοση, η οποία αν μεγαλώσει θα είναι πολύ οδυνηρή γι’ αυτόν.

Διότι δίχως νίκη αύριο στο ΓΣΠ, το τρόπαιο του πρώτου τη τάξει θεσμού του κυπριακού ποδοσφαίρου δύσκολα θα καταλήξει ξανά στη βιτρίνα του.