Δύσκολη αλλά υπερπολύτιμη νίκη

Μας άγχωσε η Ομάδα μας όμως στο τέλος κατάφερε να πάρει μεγάλης βαθμολογικής σημασίας επί της Νέας Σαλαμίνας με 2-1 για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Θρύλος είχε την κατοχή και τον έλεγχο στον αγωνιστικό χώρο στο α’ ημίχρονο, όμως, δεν δημιούργησε την κλασσική ευκαιρία για γκολ.

Οι γαλαζοκίτρινοι κατέγραψαν την πρώτη καλή φάση τους στο 10’ με τον Εφραίμ και στο 17’ και είχαν την καλύτερη τους για γκολ με τον Σάβιτς, όμως, το σουτ του μέσα από την περιοχή ήταν άστοχο αφού η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

Ο Εφραίμ αποχώρησε στο ημίωρο με πρόβλημα τραυματισμού και την θέση του πήρε ο Γιάκολιτς.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε χωρίς τον Ιωάννου ο οποίος παραπονέθηκε για ζαλάδες, λόγω σύγκρουσης με αντίπαλο ποδοσφαιριστή. Στην θέση του εισήλθε ο Γουίλερ ο οποίος πραγματοποίησε ντεμπούτο του και ήταν εξαιρετικός.

Η πίεση του ΑΠΟΕΛ έφερε τελικά το γκολ στο 51’ με αυτογκολ του Λαμπό κι αφού προηγήθηκε η κεφαλιά του Ντε Βινσέτι. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 67’ όταν δέχθηκαν την ισοφάριση, ύστερα από το τραγικό λάθος του Μιχαίλοβιτς ο οποίος έστρωσε την μπάλα στον Σιαθά κι αυτός πλάσαρε τον Μπέλετς.

Στην συνέχεια η είσοδος του Σόουζα βελτίωσε περισσότερο την εικόνα του ΑΠΟΕΛ. Η πίεση απέδωσε καρπούς αφού δέκα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα ο Σόουζα με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στην τελευταία σχεδόν φάση του αγώνα είχε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νουρ στον Σόουζα, όμως, ο διαιτητής φυσικά και δεν το έδωσε.

ΑΠΟΕΛ: (Κόρε Ινγκερμπρίγκτσεν) Μπέλετς, Μιχαίλοβιτς, Ιωάννου (46′ Γουίλερ), Μερκής, Σάβιτς, Γένσεν, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (70′ Σόουζα), Γέφτοβιτς, Εφραίμ (32’Γιάκολιτς), Πάβλοβιτς.

Εισιτήρια: 4001 (3908 ΑΠΟΕΛ, 93 Νέα Σαλαμίνα).

Με την Macron και τα επόμενα 6 χρόνια (vid)

«Ευκαιρία να ανταποδώσουμε στην Ανόρθωση»