Ποδοσφαιρο

Δουλειά και… προσγείωση

Ασφαλώς και τίποτα ακόμη δεν έχει κριθεί και εξασφαλισμένη η πρόκριση δεν είναι για το ΑΠΟΕΛ, παρά το ξεκάθαρο προβάδισμα από την εκτός έδρας νίκη στη Δανία.

Καθόλου τυχαίο και το μήνυμα που βγαίνει τις τελευταίες ώρες από πλευράς διοίκησης, προκειμένου να αποφευχθεί το φαινόμενο της υποτίμησης του αντιπάλου και των δυσκολιών που κρύβει ο επαναληπτικός.

Λογικά, ανάλογα μηνύματα περνά τις τελευταίες μέρες και ο Ντομίνγκος Πασιένσια στους παίκτες του, παράλληλα με τη δουλειά στις προπονήσεις ενόψει του αγώνα της Τρίτης. Το σκορ του πρώτου αγώνα και τα δύο εκτός έδρας γκολ δίνουν ένα ξεκάθαρο προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ, ενδεχόμενος ωστόσο εφησυχασμός σε αυτό μπορεί να προκαλέσει απρόσμενες και δυσάρεστες καταστάσεις.

Είναι ακόμη και η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου στον αγώνα της Δανίας, όπου ο αντίπαλος έδειξε ικανός να ανατρέψει σε βάρος του δεδομένα, την ίδια ώρα που το ΑΠΟΕΛ επαναπαύτηκε στο προβάδισμα του, οπισθοχώρησε και λίγο έλειψε να γκρεμίσει ότι έκτισε στο πρώτο ημίχρονο.

Τα αγωνιστικά δεδομένα μετά και τη χθεσινή προπόνηση παρέμειναν τα ίδια με τους Αστίθ και Αντωνιάδη να απέχουν από το κανονικό πρόγραμμα προπόνησης. Για τον Ισπανό κεντρικό αμυντικό η σημερινή και η αυριανή προπόνηση θεωρείται καθοριστική, σχετικά με τις πιθανότητες να αγωνιστεί το βράδι της Τρίτης. Τέσσερις μέρες μετά τον τραυματισμό του, το πρόβλημα στον αστράγαλο φαίνεται να έχει βελτιωθεί σημαντικά, για την ώρα ωστόσο δεν μπορεί να γίνει ασφαλής πρόβλεψη για το ενδεχόμενο ετοιμότητας του.

Η περίπτωση Μάριου Αντωνιάδη είναι διαφορετική. Ο ποδοσφαιριστής απέχει του κανονικού προγράμματος προπονήσεων εδώ και δέκα μέρες, κάτι που σημαίνει πως ακόμη και στην περίπτωση που μπορέσει να επανέλθει μέχρι τη Δευτέρα, πολύ δύσκολα θα μπορέσει να πάρει θέση στην αποστολή, πολύ περισσότερο στην εντεκάδα. Με βάση τα δεδομένα, το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιηθεί και πάλι ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου.

Ως πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Δανίας φθάνει στην Κύπρο η Μίντιλαντ, μετά τη νίκη της χθες βράδι επί της Οντένσε με 1-0. Νίκη με την οποία η Μίντιλαντ έκανε το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα και η οποία επιτεύχθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με σκόρερ τον Ρασμούσεν.

Η αποστολή της Μίντιλαντ αναμένεται στην Κύπρο νωρίς το απόγευμα της Δευτέρας (15:15) και το βράδι της ίδιας μέρας (20:00) η ομάδα θα προπονηθεί στο ΓΣΠ. Μισή ώρα νωρίτερα ο τεχνικός της Μίντιλαντ Γες Θορπ θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου.

Από πλευράς ΑΠΟΕΛ, ο Ντομίνγκος Πασιένσια θα μιλήσει στα ΜΜΕ στις 17:30 το απόγευμα της Δευτέρας στον «Αρχάγγελο», ενώ η προετοιμασία του ΑΠΟΕΛ θα ολοκληρωθεί το βράδι της ίδιας μέρας στις 19:00 με προπόνηση στον «Αρχάγγελο».