ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Δύσκολη νίκη επί της ΕΘΑ

Το διπλό μέσα στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” πέτυχε η Ομάδα μας , επικρατώντας της ΕΘΑ δύσκολα με 86-80.

Οι παίκτες μας είχαν πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία στάδια του αγώνα και πήραν την νίκη με 86-80. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράντον Μόμπλεϊ με 20 πόντους (12 ριμπάουντ).

Με ένα σερί επτά πόντων (τρεις ο Μόμπλεϊ, από δύο οι Μπράουν-Μπερνατόφσκι) ξεκίνησε το παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο δίλεπτο. Στην συνέχεια η ΕΘΑ ανέβηκε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους τέσσερις (9-5) στο 4′. Στο επόμενο τρίλεπτο ωστόσο οι “γαλαζοκίτρινοι” έφεραν ξανά την διαφορά στους επτά (17-10), με τους γηπεδούχους να σημειώνουν έξι πόντους πριν την λήξη της περιόδου (τέσσερις ο Μπαρνς, δύο ο Παπάμιχαηλ) και να μειώνουν σε 17-16.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ, σημειώνοντας έξι πόντους (τέσσερις ο Μπαρνς, δύο ο Λοϊζίδης), παίρνοντας προβάδισμα με 22-17. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε με ένα σερί εννέα πόντων (τέσσερις ο Μπεστ, από δύο οι Κούνας-Παντούρης) παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα, με 26-22. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 37-35 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, στο 17:30, με τους “γαλαζοκίτρινους” να αυξάνουν την διαφορά στο σκορ στους επτά πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, σε 46-39.

Πιο δυνατά μπήκε ξανά η ΕΘΑ στην Γ’ περίοδο, καταφέρνοντας να σημειώσει επτά πόντους (τρίποντο ο Τζάξεν, από δύο οι Λοϊζίδης-Μπαρνς) ισοφαρίζοντας σε 46-46 μέχρι το 24′. Το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην συνέχεια, καταφέρνοντας στο επόμενο τρίλεπτο να επαναφέρει την διαφορά στους επτά (57-50), ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ έφθασε στο 63-57.

Με ένα σερί έξι πόντων (από δύο πόντους πέτυχαν οι Λοϊζίδης, Τζάξεν, Παναγιώτου) ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ, παίρνοντας προβάδισμα με 66-63. Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι με το σκορ να οδηγείται δύο φορές σε ισοπαλία (71-71 στο 34′ και 73-73 35:30). Οι “γαλαζοκίτρινοι” ήταν πιο συγκεντρωμένοι αργότερα, καταφέρνοντας μέχρι το 38′ να φέρουν την διαφορά στους δέκα πόντους (85-75). Η ΕΘΑ πάλεψε στο τελευταίο δίλεπτο, μειώνοντας τους έξι την διαφορά, με τον ΑΠΟΕΛ να φεύγει με την νίκη με 86-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 39-46, 57-63, 80-86